Spoluzakladatel Penty rozjíždí skupinu Alto, zaměří se na reality
Někdejší spolumajitel skupiny Penta Investments Jozef Oravkin založil skupinu Alto Real Estate, která se zaměří na nemovitosti. Část jich převezme od Penty.
šéfreportér
Jeden z pěti původních zakladatelů Penty byl do konce loňského roku třetím největším spolumajitelem skupiny s podílem na fondu kolem osmi procent. Loni však Slovák Jozef Oravkin oznámil, že jeho působení v Pentě po dlouhých 27 letech končí. Spolu s ním ke konci roku ze skupiny odešel také další partner Eduard Maták.
Za odchodem Jozefa Oravkina byla údajně určitá únava z dlouholetého byznysového svazku a touha dělat si byznys po svém a vlastním tempem. Penta působí více jako developer, který své projekty brzy prodává investorům, Oravkin cílí na nemovitostní portfolio, které chce držet dlouhodobě.
„Za dobu působení v Pentě jsem byl u řady úspěšných projektů a splnil si víc podnikatelských ambicí a cílů. Ve spolupráci s ostatními partnery jsem za 27 let vybudoval nadnárodní skupinu, avšak po zralé úvaze jsem dospěl k rozhodnutí, že v další kariéře se chci věnovat už jen svým byznysovým aktivitám,“ uvedl pro Hrot ke svému loňskému rozhodnutí Oravkin, který v posledních letech s rozhovory do médií dost šetřil.
Před několika týdny oficiálně založil novou slovenskou investiční skupinu Alto Real Estate, odchází za ním nemalá část bratislavského realitního týmu Penty a firma zároveň ladí první velké nemovitostní investice.
„Společnost bude fungovat pod značkou Alto Real Estate a chceme z ní vybudovat jednoho z lídrů v realitním developmentu a investování,“ říká k tomu Oravkin, který má v rámci vyrovnání od Penty odkoupit i některé významné realitní projekty na Slovensku. Zároveň se údajně jedná i o tom, že část finančních prostředků si nadále ponechá ve fondu Penty a část si nechá v průběhu pěti let vyplatit.
Profimedia.cz
Hodnotu svého majetku Oravkin komentovat nechce, ale spekuluje se o sumě přes 300 milionů eur, tedy kolem osmi miliard korun. Oravkinovi nahrává, že vyrovnání vychází z ocenění skupiny ke konci loňského roku. A podle předběžných informací byl rok 2021 pro Pentu rekordní.
Oravkin ani zástupci Penty nechtějí komentovat, které projekty u Oravkina ve výsledku skončí. Ale podle všeho to budou ty, které jeho tým řídil už v rámci Penty a které by skupina v budoucnu – jak je jejím zvykem – zřejmě stejně prodala. Nejčastěji se zmiňuje například bratislavský kancelářský komplex Sky Park, který skupina dostavěla v roce 2020. Oravkin chce s Pentou i do budoucna na trhu spolupracovat.
„Stejně jako byl korektní můj odchod ze skupiny Penta, budou rovněž férově nastavené i moje budoucí vztahy se skupinou a její developerskou společností Penta Real Estate. Jestli v budoucnosti budeme hledat pro naše projekty partnera, Penta Real Estate bude pro nás první volbou,“ dodává třiapadesátiletý finančník, který stál za vstupem Penty do realitního byznysu kolem roku 2005.
Rodák z horské vesnice Heľpa studoval stejně jako jeho soukmenovci z Penty moskevský Státní institut mezinárodních vztahů (MGIMO). Byl o rok výš než Dospiva s Haščákem, už tehdy se však spřátelili. Zatímco Dospiva s Haščákem posléze navázali studiem v Číně, Oravkin zamířil na jih – do Teheránu, kde studoval perštinu. Oravkin pracoval nejprve pro Škoda Export a zkušenosti sbíral také ve Spojených státech v prestižní investiční bance Merrill Lynch. V různorodé sestavě zakladatelů Penty platil za nejorganizovanějšího a nejkonzervativnějšího byznysmena, který měl blíž ke stylu investičního bankéře, než private equity investora.