Solární panely nejdříve za rok? Jak u koho, někdo má totiž plné sklady
Ambiciózní Energetický holding Malina Cyrila Regnera chce dominovat tuzemskému trhu solárních panelů pro domácnosti. Není však zdaleka sám, kdo se chce na rychle rostoucím odvětví svézt
redaktor
Enormní zájem ze stran domácností a dostatek peněz k podpoře střešní fotovoltaiky nalákaly množství těch, kteří se chtějí na rychle rostoucím byznysu podílet. Solární asociace na svém webu dnes uvádí přes osm desítek firem zabývajících se instalací střešních panelů, během roku se jejich počet více než zdvojnásobil. Ne všichni jsou však členy profesního sdružení a podle odhadů z branže může počet montážních firem klidně přesahovat několik stovek. Vedle veteránů typu ČEZ nebo S-Power jde i o úplné nováčky. Ti doposud působili v odvětvích, která nemají s fotovoltaikou nic společného, nebo vznikli úplně nově.
K novým hráčům se řadí i Energetický holding Malina. O teprve rok staré firmě je nicméně na trhu aktuálně nejvíce slyšet, a to i díky hlasitému marketingu. Společnost sponzoruje pražský fotbalový klub Bohemians, byla hlavním partnerem veletrhu For Arch a ostravské výstavy Volty.cz, spolupracuje s ČVUT, pro natáčení filmu Zatmění zajistila vůbec poprvé v Česku mobilní solární elektrárnu a v době nedostatku komponentů na sebe upozornila miliardovým dealem na nákup osmi tisíc lithiových baterií z Číny.
V orgánech firmy najdeme zajímavá jména, a její zástupci mluví dokonce o plánu na výrobu solárních panelů přímo v Česku.
„Za letošní rok plánujeme sedm tisíc podepsaných instalací a realizovaných bude kolem tří tisíc,“ shrnuje ambice pětatřicetiletý zakladatel a majoritní vlastník Energetického holdingu Malina Cyril Regner. Podle dat Solární asociace za první pololetí vzniklo v Česku přes devět tisíc malých fotovoltaik, do konce roku by se jejich počet mohl přiblížit třiceti tisícům. Pokud se Malině podaří plán splnit, znamenalo by to, že se mladá firma dostala během pouhého roku a půl z nuly na desetiprocentní podíl na rychle rostoucím trhu.
Vůči nováčkovi se smělými plány však v nedůvěřivé branži zároveň panuje obezřetnost. Pochybnosti jdou od obav o kvalitu čínských komponentů přes naplnění slibované šestiměsíční lhůty pro instalaci až po účel masivní PR kampaně. „I mně to na první pohled připadá podezřelé. Ale vlastně nemůžu říct nic konkrétního, co bych jim vytkl,“ uvádí zdroj, který se v solární branži léta pohybuje. Podobná hodnocení zaznívají k holdingu Malina opakovaně. „Jejich přístup vyvolal opatrnost v sektoru. Panuje obava, jestli nechtějí vybrat jenom zálohy a pak zmizet,“ říká další solárník. Obratem však zdrůrazňuje, že za šířícími se zvěstmi mohou stát zavedené instalační firmy obávající se mladé ambiciózní konkurence. Několik zdrojů týdeníku Hrot naopak firmu oceňuje za odborné vzdělávání zaměstnanců v rámci zmíněné spolupráce s ČVUT. To rozhodně není standardem a nevypovídá o tom, že by cílem bylo jen rychle vydělat a pak se ztratit.
Přes Afriku do Číny
Cyril Regner není přitom v solární branži žádným nováčkem, jak by se mohlo zdát. Naopak, disponuje letitými zkušenostmi z Česka i ze zahraničí a lze ho označit za veterána s pozoruhodným příběhem, který pamatuje dřevní časy tuzemské fotovoltaiky a éru prvního solárního boomu před rokem 2010. Jak vypráví v pražské kavárně Louvre, o fotovoltaiku se začal zajímat hned po gymnáziu. S kamarádem a německými partnery tehdy založil instalační firmu EST a posléze DEG. S tou začal v Česku zastupovat výrobce solárních panelů Solon z Německa a Solyndra z USA.
Oba nadějné producenty později smetla levnější čínská konkurence. Regner se nicméně dostal díky spolupráci s Američany do Spojených států, kde osobně jednal s kongresmankou Gabrielle Giffordsovou a získal příslib podpory ze strany Exportní a importní banky USA. Než se však mohl mezikontinentální byznys naplno rozjet, zatáhl český stát za záchrannou brzdu a další rozvoj fotovoltaiky na desetiletí zarazil.
Regner tak vyrazil podnikat do sice slunečné, přesto nejen pro soláry rizikové destinace. V Nigérii se podílel na elektrifikaci vesnic a instalaci veřejného osvětlení. Podnikání dopadlo neslavně. Obří objednávka solárních panelů z Číny, která měla dorazit do nigerijského přístavu, se podle úředníků kdesi záhadně ztratila.
Osobně se proto vypravil do Číny k dodavateli Phoebus srovnat pohledávku. „Majitel se jmenuje stejně jako značka telefonů Huawei. Měli jsme už nějaký vztah, a tak jsem mu na rovinu řekl, že nemůžu zaplatit a že si to odpracuju. Nakonec jsem se stal v továrně provozním ředitelem a jsem mu hrozně vděčný, že mě nechal poznat čínskou realitu,“ říká Regner, jehož lidé, kteří s ním měli možnost jednat, popisují jako sebevědomého a rozhodného manažera.
V Číně se podle svých slov naučil chápat kulturní pikantnosti tolik potřebné pro obchodování s asijskou velmocí. „V té době jsem hodně kouřil a hledal jsem tamní cigarety, které by mi nejvíce chutnaly. Ty jsem našel a shodou okolností to byly jedny z nejlevnějších. Zároveň jsem si všiml, že všichni okolo kouří stejnou značku, takže jsem se asi trefil do tamního vkusu. To trvalo asi půl roku, než ke mně přišel jeden z manažerů a požádal mě, zda bych nemohl zkusit nějaké dražší cigarety. Ty moje jim prý totiž hrozně nechutnají, ale nemohou si dovolit kouřit dražší cigarety než šéf,“ dává k dobru jednu ze zábavných historek.
Nakonec se v Číně oženil a se svou ženou Fu Siao-siang, zvanou Sofie, dnes v Šen-čenu vlastní továrnu na panely a kompletaci baterií nazvanou Regner Industries. Zároveň se rozhodl zhodnotit africké zkušenosti a je na kontinentě opět aktivní, tentokrát však v Etiopii. Jak říká, po letech v byznysu si plánovali dát s manželkou pauzu. Do toho však v Česku odstartoval solární boom číslo 2, tentokrát střešní. A Cyril Regner se vypravil zpět do vlasti, aby zde zkusil štěstí napodruhé.
Loni v létě tak vznikl Energetický holding Malina. Neobvyklý název odkazuje na inuitskou bohyni slunce. Regnerovi se zalíbil i proto, že jde o typicky české slovo, které je zároveň dobře vyslovitelné a zapamatovatelné prakticky v kterémkoli světovém jazyce. Firmu dnes majoritně ovládá spolu s manželkou Sofií, část drží drobní akcionáři.
Zajímavé jméno se však objevilo i v dozorčí radě. Regnerovi se podařilo přemluvit ke spolupráci Jáchyma Béma, syna bývalého pražského primátora Pavla Béma. Ten doposud pracoval jako právník se specializací na energetiku v renomované mezinárodní právní kanceláři Schoenherr. „S Jáchymem se známe velmi dlouho, je to velmi šikovný právník. V Česku jsem dlouho nebyl a potřeboval jsem někoho, kdo se orientuje v zákonech a současných trendech. Jáchym byl proto první volba,“ popisuje Regner. Bém mladší zastává pozici právníka společnosti a podílí se na jejím denním chodu.
Rozjezd firmy v Česku byl prý kapitálově náročný, jak konkrétně, nechce Regner prozradit. Vedle solárních elektráren se firma zabývá i instalací tepelných čerpadel, zaměstnává kolem 500 lidí, z toho 120 montážních techniků. „Zvažujeme i vstup do B2B sektoru, děláme si strategické analýzy, zda to pro nás má význam, nebo jestli zůstaneme v úzké specializaci pro retailový trh,“ nastiňuje další plány Regner. Zajímavostí je, že se vedle fotovoltaiky pustil i do úplně nového odvětví. U vznikajícího snímku Zatmění je spolu se scenáristou Jakubem „JC“ Kovářem i producentem.
Menší, větší, největší
Holding vstoupil na trh, který byl léta relativně přehledný. Dominoval mu polostátní ČEZ, v menší míře další velké energetiky jako E.ON či PRE. Mezi společnostmi se specializací čistě na domácí fotovoltaiku je dlouhodobě nejviditelnější S-Power zakladatele Jaroslava Šuvarského. Firma s pověstí dravého hráče podle posledních zveřejněných údajů za rok 2019 dosáhla obratu 280 milionů korun. Za zmínku stojí i společnost Schlieger s obratem ve výši 154 milionů za rok 2020. Ta o sobě na webu tvrdí, že je s více než sedmi tisíci realizacemi jedničkou v počtu instalací.
Letošní rok však branží značně zamíchal. Kvůli enormní poptávce vyvolané válkou a zdražením energií mnoho malých firem rychle vyrostlo a podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře nelze říct, že by některá z nich odvětví jednoznačně dominovala. „Trh je fragmentovaný, některá z firem může mít podíl třeba deset patnáct procent, ale je jich opravdu hodně a hodně jich roste. Ty, které historicky dělaly menší počty instalací, jich letos dělají stovky,“ popisuje Krčmář. Hodně podle něj roste třeba společnost Sun construct Ondřeje Píchy a Jiřího Pěsty, která loni téměř zdvojnásobila tržby z 19 milionů na 37 milionů korun.
ČEZ podle mluvčího Romana Gazdíka za první půlrok instaloval tolik malých střešních elektráren jako za celý loňský rok, tedy přes 1,5 tisíce, a v druhé polovině roku zaznamenává další akceleraci. „Poptávka je aktuálně asi desetkrát větší, než dokážeme postavit. Rosteme asi o třicet procent ročně, letos zvládneme udělat stoprocentně 2,2 tisíce instalací, možná 2,5 tisíce,“ nastiňuje Šuvarský z S-Power.
Bující český trh však zlákal i významné zahraniční společnosti, jako třeba německý gigant BayWa, který v příštím roce oslaví sto let od svého založení, či polskou Columbus Energy. Ta se chlubí tím, že na domácím trhu realizovala přes šedesát tisíc instalací. „Problém s konkurencí nemáme, protože poptávek je tolik, že firmy, které jsou dnes na trhu, je nedokážou uspokojit,“ dodává k situaci Šuvarský. Většinu firem limituje nedostatek komponentů, především baterií, a také zaměstnanců.
Konkurenční výhoda: plný sklad
A právě v tom vidí svou hlavní konkurenční výhodu Malina. Díky přímému přístupu firmy k panelům, bateriím a dalším nedostatkovým komponentům od Regner Industries a dalších čínských partnerů disponuje podle Regnera plnými sklady. „To, že si část komponentů necháváme vyrábět pod vlastní značkou GEN2, je důležitá konkurenční výhoda. Dnes mají firmy obrovský problém s nedostatkem materiálu, to se nás netýká. My jsme nyní předzásobení do března a plánujeme další nákupy materiálu,“ říká s tím, že Malina má aktuálně na skladě 1,5 tisíce baterií a 1,8 tisíce dochází každý měsíc v rámci miliardového kontraktu.
Na webu se sice vedle pochvalných recenzí objevují i negativní zkušenosti klientů stěžujících si na nedodržení termínů a další opletačky, to se však v čase extrémní poptávky a nedostatku lidí i materiálů nevyhýbá ani zavedeným firmám. Energetický holding Malina zkrátka vstoupil do rychle rostoucího sektoru, který prochází turbuletními změnami. Z něj může vzejít mnoho vítězů, stejně jako poražených.
1500 baterií má holding Malina aktuálně na skladě.