Vymazali vám administrátoři některé ze sociálních sítí obsah, který byl podle vás v pořádku? Nebo vás některá ze sítí zablokovala či smazala, aniž by k tomu byl oprávněný důvod? I takové případy bude řešit nový orgán, který byl nedávno certifikován irským mediálním regulátorem. Tento orgán bude fungovat jako mimosoudní prostředek pro řešení sporů v souladu s pravidly evropského nařízení o digitálních službách (DSA), přičemž téměř všichni provozovatelé velkých sociálních sítí slíbili spolupráci.
Tato iniciativa reaguje na skutečnost, že uživatelé měli doposud jen omezené možnosti, jak se bránit proti rozhodnutím o odstranění nebo ponechání obsahu. Reklamace podané u administrátorů se často zdržovaly nebo byly zamítnuty bez jasného zdůvodnění, například s odkazem na neurčitá porušení uživatelských podmínek. Pro mnoho lidí, kteří jsou na sociálních sítích závislí, ať už jde o pracovní kontakty, zákazníky nebo osobní vztahy, to mohlo mít vážné důsledky.
Pokud uživatelé neuspěli s odvoláním u platformy, zbývala jim většinou jen možnost podat žalobu k soudu. Tento proces je však často zdlouhavý a mohlo trvat i několik let, než došlo k rozhodnutí. Nově zřízené Centrum pro odvolání v Dublinu má tuto situaci zlepšit. Orgán začne fungovat do konce roku a v první fázi se zaměří na případy související s platformami Facebook, TikTok a YouTube. V budoucnu se plánuje rozšíření na další sociální platformy.
Centrum pro odvolání bude pracovat s týmem odborníků, kteří budou muset každý případ přezkoumat do 90 dnů. Podle prohlášení organizace je cílem ověřit, zda rozhodnutí platformy bylo v souladu s jejími interními pravidly.
Thomas Hughes, výkonný ředitel nového centra a bývalý ředitel organizace Article 19, která bojuje za svobodu projevu, uvedl, že hlavním cílem centra je zajistit uživatelům spravedlivý a nestranný proces při řešení sporů. „Chceme uživatelům nabídnout možnost obrátit se na nezávislý orgán, který bude dohlížet na to, aby platformy dodržovaly své zásady spravedlivě a nestranně,“ řekl Hughes.
Na rozhodnutí irského regulátora již reagovala Evropská komise, která v rámci nařízení DSA požadovala, aby existoval nezávislý orgán, který by ověřoval spory mezi uživateli a provozovateli sítí. „Chceme, aby uživatelé v celé EU měli stejná práva a možnosti řešení online sporů, a proto tuto iniciativu vítáme,“ uvedl mluvčí komise Thomas Regnier v prohlášení pro agenturu Reuters.
Centrum pro odvolání, které sídlí v Dublinu, obdrželo počáteční finanční podporu od Oversight Board Trust, za kterým stojí Meta, provozující sítě Facebook, Instagram a Threads. V budoucnu bude centrum financováno z poplatků, které budou za každý přezkoumaný případ platit sociální platformy. Uživatelé, kteří se rozhodnou podat stížnost, zaplatí pouze symbolický poplatek, který jim bude vrácen, pokud odvolání dopadne v jejich prospěch. Instituce má být zcela nezávislá, bez jakéhokoli finančního vlivu irské vlády nebo Evropské komise.
I přes nová pravidla DSA však platformy mohou odmítnout spolupráci s tímto orgánem, a centrum nebude mít pravomoc vynutit si závazné rozhodnutí. Pokud se platforma s verdiktem nesmíří, i nadále zůstane jedinou závaznou instancí soud.