Hrot24.cz
Siemens kupuje výrobce simulačního softwaru Altair za 10,6 miliardy dolarů

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Siemens kupuje výrobce simulačního softwaru Altair za 10,6 miliardy dolarů

Dohoda je nejnovějším krokem konsolidace v odvětví strojírenského softwaru. Siemensu slibuje hodně – ale je také hodně drahá.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Německý strojírenský kolos Siemens se rozhodl převzít americkou firmu Altair, která se zabývá vývojem simulačního softwaru, za 10,6 miliardy dolarů. Transakce je dosud posledním tahem směrem k razantní konsolidaci v branži strojírenského softwaru.

Německý konglomerát zaplatí 113 dolarů v hotovosti za jednu akcii Altairu, což stanoví celkovou cenu na 10,6 miliardy dolarů, uvedl Siemens ve firemním prohlášení. Altair sídlí v americkém státu Michigan; prodává technologie a služby pro analýzu dat velkým korporátním klientům působícím především v oblastech průmyslové výroby, spotřebního zboží a energetiky.

Jasná dvojka v branži

Transakce následuje poté, co letos kalifornská firma Synopsys (živí se automatizací elektronického designu) za 35 miliard dolarů převzala pensylvánskou společnost Ansys, jež vyvíjí softwarové simulace designu, testování a provozu strojírenských výrobků. Finančními poradci společnosti Altair byly Citi a JPMorgan, právní poradenství poskytovaly firmy Davis Polk a Lowenstein Sandler.

„Je to logický další krok,“ komentoval akvizici, jež se má dotáhnout do konce během příštího roku, Roland Busch, prezident a generální ředitel Siemensu. „Během posledních patnácti let jsme si v oblasti průmyslového softwaru budovali vedoucí postavení.“

Siemens přeplácí Altair (ve srovnání s tržní cenou akcií posledně jmenované firmy z doby před oznámením transakce) o 19 procent. Akcie Altairu za poslední rok podražily o 29 procent, tedy zhruba o čtvrtinu více než index newyorské burzy S&P 500 (22 procent).

„Na první pohled vypadá akvizice jako velmi nákladná. Dává však smysl, protože by ze Siemensu udělala v oboru simulace jasnou dvojku,“ uvedl James Moore, analytik společnosti Redburn Atlantic.

Vzácný = drahý

Podle údajů společnosti Dealogic, která takové věci sleduje, bude akvizice Siemensu v softwarovém sektoru druhým největším letošním obchodem. Ve srovnání s boomem v letech 2021 a 2022, kdy softwarové transakce dosáhly hodnoty 369 miliard dolarů, zůstaly letos relativně utlumené.

Cena však zůstává největším potenciálním problémem. Siemens za Altair zaplatí téměř 70násobek letošního očekávaného provozního zisku (EBITDA). Vyhazování peněz je zřídkakdy receptem na úspěšnou akvizici, komentuje to list Financial Times. Bližší pohled na vyhlídky Altairu by však mohl vysokou cenu ospravedlnit.

Odráží totiž důležitý tržní prvek – vzácnost. Je jedním z ubývajících aktiv na rychle se konsolidujícím trhu. Kromě zmiňovaného převzetí Ansysu Synopsysem také například americká softwarová firma Cadence Design Systems letos koupila konkurenta Beta CAE Systems za 1,24 miliardy dolarů. To vysvětluje, proč se Altair (ještě před únikem informací o potenciální transakci) obchodoval za 58násobek EBITDA.

Třicetiprocentní „sleva“

Průmyslový software je místem růstu. Výroba fyzických věcí, ať už jde o sluchátka, hodinky, automobily nebo ledničky, bývala záležitostí šroubů a matic. Vzhledem k tomu, že výrobky jsou stále složitější a dat je stále více, chtějí nyní výrobci nejprve vytvořit „digitální dvojče“ a v simulaci zkoumat, jak se bude výrobek za různých okolností chovat. Právě tuto službu společnosti zabývající se průmyslovým softwarem poskytují.

Tato transakce je jedním z těch vzácných případů, kdy by koncept synergie nemusel investory okamžitě zahnat na útěk. Siemens má mnoho softwarových klientů, ale chyběly mu velmi specifické schopnosti v oblasti mechanické a elektromagnetické simulace, jimiž Altair naopak disponuje. Přinejmenším z koncepčního hlediska by nyní německý konglomerát měl být schopen dodávat svým zákazníkům celistvější produkt.

Investorům společnosti Siemens by se to mohlo hodit. Jejich hlavním problémem je, že po odečtení 75procentního podílu konglomerátu v Siemens Healthineers – výrobci zdravotnického vybavení, který se oddělil v roce 2018 – se firma obchoduje zhruba o 30 procent levněji než její srovnatelní konkurenti, domnívá se Nicholas Green ze společnosti Bernstein.

Přehlednější struktura

Posilování klíčových růstových oblastí (a software takovou oblastí je), by mohlo pomoci tuto nerovnost zmírnit. To zejména platí, pokud Siemens bude akvizice financovat prodejem jiných aktiv. Firma již prodala Innomotics, svou divizi velkých motorů, za 3,5 miliardy dolarů. Zvažuje také prodej pěti procent svého podílu ve zmiňovaných Healthineers.

Siemens se rovněž zbavil podílu ve výrobci domácích spotřebičů i v Siemens Energy. Pokud sázka na Altair přiměje německý průmyslový kolos k tomu, aby svoji podnikovou strukturu zpřehlednil, je možné, že to investoři ocení.

Jestli se to vyplatí dostatečně, je jiná věc. Siemens totiž vychází z mamutích předpokladů. Když sečteme snížení nákladů o 150 milionů dolarů a předpokládané synergie příjmů ve výši 500 milionů dolarů (při současné marži společnosti Altair), dostaneme 260 milionů dolarů dodatečného provozního zisku EBITDA. To je 1,8násobek předpokládaného EBITDA pro letošní rok. Ať už se na to díváte jakkoli, Altair je prostě drahý nákup.