Sedm statečných. Do kterých evropských firem se vyplatí investovat?
Vítěz bere vše. A i Evropa má svých sedm statečných, do kterých se vyplatí investovat.
redaktor
Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Tesla a Nvidia. Termín „sedm statečných“ se používá v souvislosti s americkými obry, kteří mají ukousnutou velkou část světového trhu a svým akcionářům přinášejí mimořádné výnosy. I Evropa má ale svých sedm hvězd – a podle investiční společnosti Aegon Asset Management se už těm americkým vyrovnají.
Zatímco americká sedmička se soustředí hlavně na odvětví technologií, skupina nazývaná Eurostars je rozmanitější – zahrnuje i zdravotnictví, luxusní zboží nebo automobilový průmysl. Podle Aegonu jsou akcie těchto firem volatilnější.
Největší výnos od začátku roku 2020 – celých 406 procent – nabídl akcionářům podle webu Euronews dánský farmaceutický gigant Novo Nordisk, za jehož růstem stojí především léky Ozempic a Wegovy. Ty mají sloužit hlavně cukrovkářům, nakonec se ale dostaly i do hledáčku obézních lidí. Potlačují totiž chuť k jídlu a zpomalují vyprazdňování žaludku. Novo Nordisk se loni stal nejhodnotnější evropskou firmou.
Zdroj: Tradingview
Na druhém místě je z hlediska tržní kapitalizace nizozemská společnost ASML. Ta sice není příliš známá, je ale největším dodavatelem fotolitografických strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUV). Ty se používají ve výrobě pokročilých čipů.
Další pozice obsadily francouzské firmy zabývající se luxusním zbožím (LVMH, tedy Moët Hennessy Louis Vuitton, a Hermès), elektrotechnická firma Schneider Electric, italská automobilka Ferrari a nizozemská platební společnost Adyen.
Za motor růstu zmíněných gigantů považuje Aegon čtyři ekonomické trendy, které dnes hýbají světem. Jde o vlnu digitalizace, zvýšenou poptávku po lécích na hubnutí, zájem o luxusní zboží díky růstu bohatství domácností (zvláště těch asijských) a nakonec přechod na nové zdroje energie. Sedmička evropských hvězd na tyto trendy najela – a těží z toho i její akcionáři, kteří se teď můžou těšit z velkých výnosů.
Autoři studie nicméně uznávají, že jejich seznam evropských hvězd je subjektivní. Aegon je vybíral na základě postavení firem v daném odvětví a jejich významu v evropském investičním prostředí. Mezi další obry, kteří mají sídlo v Evropě, ale jsou kótováni v USA, patří například britský výrobce polovodičových technologií ARM nebo švédská streamovací platforma Spotify.
Co však výrazně odlišuje skupinu Eurostars od americké sedmičky, je, že žádná z vybraných evropských společností nemá tržní kapitalizaci vyšší než jeden bilion dolarů (cca 23 bilionů korun) a tržní hodnota všech sedmi firem nedosahuje ani dvou bilionů dolarů. Naproti tomu mají američtí „stateční“ souhrnnou valuaci 16 bilionů dolarů (přes 372 bilionů korun), přičemž jediná z těchto firem, která nedosahuje hodnoty bilionu dolarů, je Tesla. Evropská sedmička zaostává za Američany také z hlediska zisku.