Saúdové sázejí na vodík. Na vývoj dají stovky miliard
O vodíku jako palivu budoucnosti se hovoří několik dekád. V posledních letech se skloňuje zejména jeho udržitelná varianta, která by se vyráběla za pomoci solární a větrné energie. Cena je ale stále příliš vysoká. Saúdové nyní představili smělý investiční plán na výrobu zeleného paliva.
Státní investiční fond Saúdské Arábie se rozhodl dát na podporu produkce zeleného vodíku deset miliard dolarů, což je v přepočtu 234 miliard korun, i když stále panují pochybnosti o poptávce a ceně tohoto paliva, které má přenést globální ekonomiku do éry bez fosilních paliv.
Tato zpráva přitom přichází v době, kdy řada jiných projektů na produkci udržitelného paliva končí nebo přehodnocuje své plány. Například společnost Masdar z Emirátů otáčí kormidlem svých produkčních cílů. Jeden milion tun zeleného vodíku nedokáže vyrábět do roku 2030, cíl zatím posunula o čtyři roky na 2034. Největším problémem je stále vysoká cena výroby této komodity, a tudíž i minimální poptávka.
Plány Saúdské Arábie ale mají výhodu v tom, že pouštní ropné království může vybudovat silné solární a větrné zdroje, které zajistí dostatek laciné energie pro elektrolyzéry. Navíc si může v regionu zajistit dostatek kupců pro nový druh paliva.
Saúdský fond, kterému předsedá korunní princ Muhammad bin Salmán, vytvořil firmu z názvem Energy Solutions Co., která má celý ambiciózní projekt financovat. Výše investice v objemu deseti miliard dolarů se ale může výrazně navýšit, pokud bude poptávka po zeleném vodíku růst, uvedli pro agenturu Bloomberg lidé z okolí královské rodiny. Na projektu má participovat i státní ropný gigant Saudi Aramco.
Novou společnost má vést německý manažer Cord Landsmann, který v minulosti vedl firmu Thyssenkrupp Uhde, která se zaměřuje na vývoj udržitelných chemikálií.
Saúdská Arábie se snaží diverzifikovat svou ekonomiku a snižovat závislost království na produkci a prodeji ropy. Právě produkce zeleného vodíku by mohla zemi zajistit i v dalších dekádách prosperitu, věří korunní princ bin Salmán.
Produkce zeleného vodíku je stále enormně nákladná – až čtyřnásobně – ve srovnání s výrobou vodíku ze zemního plynu. Navíc ve většině zemí chybí potřebná infrastruktura na používání tohoto druhu paliva. Obavy vzbuzují i nároky na bezpečnou přepravu vodíku.
Zatím potenciální kupci váhají uzavírat s producenty dlouhodobé kontrakty na odběr zelené suroviny. I proto se už řada plánovaných vodíkových projektů předčasně zastavila.
Firma Saudi Aramco navíc připustila, že bude vyrábět takzvaný modrý vodík, který se vyrábí z fosilních zdrojů, ale uhlíkové emise z provozu bude zachytávat a ukládat pod zem. Saúdské království se touto investicí nechce vzdát budoucích příjmů z tohoto sektoru, protože také Čína, Austrálie, Japonsko nebo EU plánují vlastní vodíkové projekty a ekonomiku.