Hrot24.cz
Rwanda si v Africe zjednává pořádek. V Mozambiku bude chránit Francouze

Shutterstock.com

Rwanda si v Africe zjednává pořádek. V Mozambiku bude chránit Francouze

Rwanda se pod vedením prezidenta Paula Kagameho stala „policajtem“ střední a východní Afriky. Nyní si její služby objednala francouzská energetická společnost TotalEnergies na ochranu svého plynového projektu v Mosambiku.

František Novák

Obří plynárenský projekt francouzského koncernu TotalEnergies v Mosambiku, který má hodnotu dvaceti miliard dolarů, bude hlídat bezpečnostní společnost s vazbami na prezidenta Rwandy Paula Kagameho, který v zemi vládne od roku 2000 a před pár dny si zajistil další vítězství ve volbách i díky tomu, že opoziční politici nemohli kandidovat.

Agentura se jmenuje Isco Segurança a má poskytovat neozbrojené bezpečnostní služby na projektu zpracování plynu na LNG v provincii Cabo Delgado. Francouzský ropný a plynárenský gigant byl v roce 2021 nucen výstavbu projektu zastavit kvůli útokům islamistických povstalců v sousedním městě Palma.

Rwanda následně v oblasti nasadila na čtyři tisíce vojáků na základě dohody mezi mosambickým prezidentem Filipem Nyusim a rwandským protějškem Kagamem. I když žoldnéři dokázali povstání potlačit, financování vojenské akce v řádu stovek milionů dolarů nebylo nikdy zveřejněno, napsaly britské Financial Times.

Bývalý velitel povstalců Kagame vládne v malé africké zemi fakticky od roku 1994, kdy pomohl ukončit etnické násilí v zemi. Během let ale potlačil veškerou opozici v zemi, naopak je oceňován pro liberalizaci ekonomiky, která v letech 2000 až 2020 rostla ročním tempem sedmi procent. Prezident vyhlásil, že se jeho země stane do roku 2035 zemí se středně vysokými příjmy a ve svém ekonomickém rozvoji napodobí Singapur.

Hospodářskou politiku chválil i bývalý americký prezident Bill Clinton a je uznávána řadou ekonomů kvůli zvýšení efektivity rwandských institucí a vymýcení korupce. Kritici naopak připomínají, že ekonomický vzestup Rwandy je tažen nelegální těžbou nerostů v sousedním Kongu.

Kagame vysílá často své vojáky do sousedních zemí pod hlavičkou mírových misí OSN nebo na základě bilaterálních dohod, jako tomu bylo v Mosambiku nebo ve Středoafrické republice. Má tím také podporovat ekonomické zájmy Rwandy.

„Existuje mnoho nezodpovězených otázek o ujednáních týkajících se rwandského bezpečnostního nasazení v Cabo Delgado,“ varoval Piers Pigou, vedoucí programu pro jižní Afriku v Institutu pro bezpečnostní studia v Johannesburgu. Je pravděpodobné, že si tím chce Kagame pojistit zisky z prodeje zkapalněného plynu. Společnost Total zdůraznila, že firmu s rwandskou účastí vybrala na základě výběrového řízení.