Hrot24.cz
Rusko se o členství v OPEC+ bát nemusí. Drží ho arabské státy

Profimedia.cz

Rusko se o členství v OPEC+ bát nemusí. Drží ho arabské státy

Ministři energetiky SAE a Saúdské Arábie se postavili za Rusko. Podle nich je potřeba oddělovat politiku od snahy o stabilizaci cen ropy.

Adam Štěpánek

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu západní státy řeší, jak se zbavit závislosti na ruské ropě a plynu, které pomáhají spolufinancovat Putinovu válku. Rusko teď ale našlo zastání u představitelů Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Ne tedy z politického hlediska, ale striktně z toho energetického. Podle nich je totiž potřeba tyto dvě věci rozlišovat.

„Rusko bude vždycky členem skupiny (OPEC+) a my ho musíme respektovat,“ řekl ministr energetiky SAE Suhail al-Mazrouei na Světovém energetickém fóru v Dubaji. „Když bude někdo mluvit k OPEC+, bude mluvit i k Rusku.“

Podle al-Mazroueiho je v silách skupiny OPEC+, aby zvýšila produkci ropy a snížila tím ceny, které brzy po začátku invaze vystoupaly na rekordní hodnoty a překonaly hranici sto dolarů za barel. Bez Ruska to ale nepůjde. „Kdo dnes může nahradit Rusko? Nedovedu si představit zemi, která dokáže za rok, dva, tři, čtyři, nebo dokonce deset let nahradit deset milionů barelů ropy. Je to nereálné,“ tvrdí ministr. Podle něj panuje shoda ohledně postupu vedoucího ke snížení cen, uvalováním sankcí to ale nepůjde.

Ministra energetiky SAE podpořil i jeho protějšek ze Saúdské Arábie, princ Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz al-Saúd. Podle něj je už samotná existence skupiny OPEC+ založena na oddělení snah o stabilizaci cen ropy a geopolitických faktorů. Skupina tak ve svém rozhodování vůbec nebude brát „politiku“ v potaz.

„V OPEC působím už 35 let a vím, jak se nám vždy podařilo oddělit naše rozdílné politické názory od toho, co je pro společné dobro nás všech,“ řekl webu CNBC saúdskoarabský ministr. „Když vejdeme do zasedací místnosti, necháme své politické názory za dveřmi.“

Podle al-Saúda existují jiné platformy, skrze něž je možné vyjádřit nesouhlas s jednáním Kremlu. Saúdská Arábie i Spojené arabské emiráty patřily mezi 141 zemí, které začátkem března přijaly rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu a vyzvaly Moskvu k okamžitému ukončení bojů a stažení vojáků.

OPEC a OPEC+

Organizace zemí vyvážejících ropu vznikla v září 1960 a jejími členy je třináct států: Alžírsko, Angola, Rovníková Guinea, Gabon, Írán, Irák, Kuvajt, Libye, Nigérie, Kongo, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Venezuela. Rozšířená skupina OPEC+ vznikla v roce 2016 a patří do ní dalších deset států: Rusko, Ázerbájdžán, Bahrajn, Brunej, Kazachstán, Malajsie, Mexiko, Omán, Jižní Súdán a Súdán.