Hrot24.cz
Rusko mimoděk přiznalo problémy. Putin nasadil špiony a agenty na obcházení západních sankcí

foto Shutterstock.com

Rusko mimoděk přiznalo problémy. Putin nasadil špiony a agenty na obcházení západních sankcí

Ruský prezident zaúkoloval tajnou policii, aby vymyslela způsoby, jak podpořit expanzi ruských firem v zahraničí. Mají také pronásledovat všechny zrádce, kteří bojují proti Kremlu.

František Novák

Nově zvolený prezident a diktátor Vladimir Putin zadal svým špionům z Federální služby bezpečnosti (FSB), jež je nástupnickou organizací sovětské KGB, novou práci. Mají se zaměřit na podporu ruských firem, které trpí západními ekonomickými sankcemi kvůli rozpoutání války na Ukrajině.

Hlavním cílem je podpořit jejich expanzi na nových trzích. Jeho rozkaz mimoděk dokazuje, že uvalení sankcí ruskou ekonomiku bolí.

Putin, který sám působil v 80. letech minulého století jako agent KGB ve východním Německu, vyzval vedení FSB, aby „poskytlo podporu našim společnostem, které se aktivně rozvíjejí navzdory překážkám, které jim byly vytvořeny, a čelí otevřeně nepřátelským akcím Západu“, napsala agentura Reuters.

Rusku se podařilo značnou část svých obchodních aktivit přesměrovat na trhy v zemích, které se k sankcím nepřipojily. Hlavně jde o Čínu, Indii a Írán. Na druhou stranu se Západu daří sankce zpřísňovat a utěsňovat „díry“, kterými Kreml omezení obchází.

Například postihovat jednotlivé čínské nebo indické firmy, které se na obchodech s Ruskem podílejí. Projevuje se to i tím, že velké čínské banky odmítají provádět finanční transakce s ruskými subjekty.

Putin na výročním setkání se špičkami FSB přiznal, že západní sankce v Rusku vytvořily „dočasné problémy“. Ruští špioni mají nyní těsněji spolupracovat s ruskými úřady na zvýšení odolnosti bankovních a finančních systémů.

Ruský novodobý car si měl důstojníkům tajné policie podle Reuters postěžovat na to, že se Západ snaží rozdělit ruskou společnost a využívá k tomu kromě propagandy i zmíněné ekonomické sankce. Ruští agenti by měli v rámci boje se západními demokraciemi ve větší míře využívat kvantové technologie a prvky umělé inteligence.

Putin také výslovně vyzval k potrestání ruských zrádců, kteří bojují ve speciálních jednotkách na straně Ukrajiny a podařilo se jim obsadit několik vesnic v Bělgorodské oblasti. Místní gubernátor Vjačeslav Gladkov už oznámil, že Rusko musí z této oblasti evakuovat devět tisíc dětí kvůli nepřátelskému ostřelování.

Britský deník Financial Times nedávno přinesl zprávu o tom, že se aktivita ruských špionů a agentů na Západě opět zvyšuje a přesahuje dokonce i intenzitu z doby studené války.

„Ruská rozvědka je obrovský stroj a zase dělá to, co dělala vždy,“ řekl anonymně deníku jeden ze západních zpravodajských důstojníků. Ruští špioni se dokázali od vypuknutí války na Ukrajině opět infiltrovat do řady organzací a firem hlavně v evropských zemích, jako je Británie, Německo nebo Francie.