Ve světle zpráv o začátku ukrajinské protiofenzivy na jihu Ukrajiny působí zpráva o spuštění prokremelské televize v Chersonu jako z jiného světa. Stanici Tavrija TV slavnostně spustil minulý týden gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov. Proruský kanál měl pomoci vytvořit v klíčovém ukrajinském přístavu proruskou atmosféru „štěstí a lásky“ a usnadnit tím připojení třísettisícového města k Rusku.
Televizní stanice začala vykreslovat ruské vojáky jako osvoboditele, kteří zachraňují běžné občany před ukrajinskými nacisty (připomíná to sovětskou argumentační logiku „vojáků osvoboditelů“ v roce 1968 při okupaci Československa proti kontrarevolučním silám). Alichanov přijel z ruské evropské exklávy, aby pomohl s ruskou propagandou na jihu Ukrajiny, která byla i před začátkem ukrajinského útoku neúspěšná.
Obyvatelé Chersonu tvrdošíjně odmítali přijmout ruskou okupaci a proruské vedení města. Gubernátor z Kaliningradu přivezl i tým ruských novinářů propagandistů, aby televize dokázala zformulovat to „správné ruské poselství“. Záměrem Kremlu bylo, aby se na rusifikaci Ukrajiny podíleli různí regionální politici z Ruska.
Kirill Stremousov, zástupce šéfa ruských okupačních úřadů (jeho nadřízený Volodymyr Saldo je po otravě v kómatu a byl převezen do Moskvy), při slavnostním spuštění televize zdůraznil, že nový ruský kanál nebude jen propagandistickým nástrojem, ale bude podporovat tradiční hodnoty, jako je rodina, dobro, štěstí a láska. Samozřejmě ve spojení s celým Ruskem.
Láska, nebo mučení a znásilňování?
Bohužel láska a dobro na ruský způsob se zatím na mnoha místech okupované Ukrajiny, včetně Chersonu, projevovaly mučením a zabíjením civilistů, znásilňováním, rabováním, zatýkáním a nucenou deportací do Ruska.
Kreml se snažil vykreslit ruské vojáky jako hrdiny, kteří Ukrajině zajišťují štěstí a skvělou budoucnost, jaká panuje u všech obyvatel Ruské federace. Rusové dobyli Cherson už 2. března, od té doby se termín referenda k připojení k Rusku několikrát odložil.
Sami Ukrajinci atmosféru v ulicích popisovali během okupace jako zlověstnou. Necelá polovina obyvatel uprchla, ti, kteří zůstali, se báli o svých názorech hovořit a snažili se co nejméně vycházet. Právě sledování proruské televize mělo jejich odpor zlomit a vytvořit novou realitu, že Rusové přinášejí zemi mír a prosperitu. „Když se dívám na televizní zprávy nebo otevřu proruské kanály na Telegramu, mám pocit, jako bych vstoupil do zcela alternativní reality,“ řekl jeden z obyvatel Chersonu.
Ruská armáda po dobytí města rozjela vlnu zatýkání a represálií proti ukrajinskému odporu, včetně původních regionálních televizích a rozhlasových stanic. Obětí rusifikace se stala také stanice VTV Plus, která před válkou vysílala v ukrajinštině. Novináři, kteří sympatizovali s Kyjevem, odešli a byli nahrazeni ruskými žurnalisty z Krymu nebo Petrohradu.
Vzdejte se odporu!
Televize v posledních měsících vysílá v ruštině a kopíruje propagandu Kremlu. Apeluje na místní obyvatelstvo, aby se vzdalo jakéhokoli odporu vůči ruské nadvládě. Ukazovala ukrajinské vojáky nebo partyzány, kteří se vzdali ruským jednotkám. Rusové získali podporu u části seniorů, kteří nostalgicky vzpomínají na časy v Sovětském svazu.
Moskva v Chersonu už také zřídila mediální školu, aby si vycvičila proruské novináře. Rusko samozřejmě ruší příjem ukrajinských televizních i rozhlasových stanic, nahradilo je ruskými kanály. Zablokován je také přístup k ukrajinským doménám na internetu, aby Putinův režim obyvatele odstřihl od nezávislých informací.
Kromě proruské televize loutkové vedení Chersonu oprášilo noviny ze sovětské éry Naddněprjanskaja Pravda. Okupanti tvrdili, že má náklad 250 tisíc výtisků. Titulek prvního čísla hlásal: „Cherson je ruská země!“ Noviny vychvalovaly ekonomické poměry v Rusku a zdůrazňovaly, že se většina obyvatel přístavního města na Dněpru touží stát součástí Ruské federace. Celá propagandistická mašinerie ale selhala, z města je hlášena střelba postupujících Ukrajinců a většina obyvatel města si přeje, aby Rusové navždy odešli.