Jednu bitvu už vyhrál, ta druhá ho čeká na podzim. Demokratické primárky se pro Bidena zpočátku nevyvíjely dobře, od tzv. volebního superúterý už ale potvrzoval pozici původního favorita. Svého soka Bernieho Sanderse nakonec jasně zválcoval a donutil ho ukončit kampaň.
Srážka s Donaldem Trumpem by pro Bidena měla být podle předpokladů mnohem těžší výzvou. Centristický kandidát potřebuje nutně získat podporu celého voličského spektra Demokratické strany, včetně stále hlasitějšího progresivistického křídla, výrazně vychýleného doleva.
Boj o hlasy zleva
Zřejmě i kvůli tomu se poslední dobou spekuluje, že Biden bude chtít do své kampaně začlenit Elizabeth Warrenovou, ještě nedávno jednu ze svých největších soupeřek v boji o nominaci. Senátorka za Massachusetts patří do stejného ideologického ranku jako Sanders, který však má mnohem oddanější voliče, z nichž už část deklarovala, že pro Bidena hlasovat nebude.
Warrenová by podle zpravodajského webu CNBC mohla v Bidenově předvolební kampani plnit funkci poradkyně pro ekonomiku. Biden by tím levicověji zaměřeným voličům dal najevo, že se nebojí progresivních nápadů a opatření, která v americké politice právě Warrenová dlouhodobě prosazuje.
Podle CNBC se do Bidenova výběru nejbližších spolupracovníků snaží mluvit i největší dárci jeho kampaně. Kromě Warrenové by v jeho týmu chtěli vidět i další bývalou protikandidátku Kamalu Harrisovou, o níž se už několik měsíců hovoří jako o potenciální viceprezidentce v Bidenově kabinetu. Ostatně podle jeho vlastních slov by tuto pozici měla vykonávat žena.
Bidenův muž z Wall Street
Vládního angažmá se mohou dočkat i velká jména z byznysu. Pro post ministra financí Biden podle některých zdrojů počítá s Larrym Finkem, výkonným ředitelem globální investiční korporace BlackRock, která si při volbách tradičně vybírá své favority, kterým pak přispívá na kampaň. Od roku 2004 pak investovala do lobbování téměř 22 milionů dolarů.
Provázanost společnosti s nejvyšší politikou dokládají i statistiky webové stránky BlackRock Transparency Project, podle nichž se mezi vládními institucemi či centrálními bankami a BlackRock a opačným směrem přesunulo už 118 lidí.
Fink je dlouhodobým Bidenovým podporovatelem, přičemž ve volbách před čtyřmi lety pomáhal Hillary Clintonové. Právě spojenectví se známým finančníkem je Bidenovi, který se rád prezentuje jako ochránce střední třídy, kritiky předhazováno. Fink už je několik měsíců vnímán jako Bidenův "muž z Wall Street".
"Skvělých kandidátů je mnoho, ale Larry by byl určitě jedním z nejlepších na seznamu," pochválil v CNBC Finkovo možné vládní angažmá Robert Wolf, dlouholetý přispěvovatel Demokratické strany a blízký přítel exprezidenta Baracka Obamy.
Kromě Finka jsou kandidáty z byznysové sféry do možného Bidenova kabinetu například Mark Gallogly, spoluzakladatel investiční firmy Centerbridge Partners, či Roger Altman, zakladatel finanční instituce Evercore. Oba dva už Bidenovi pomáhali získat prostředky na prezidentskou kampaň.