Hrot24.cz
Rakouští sedláci přitvrzují vůči Agrofertu. Chtějí zarazit prodej výrobce hnojiv

foto Tomáš Novák týdeník HROT

Rakouští sedláci přitvrzují vůči Agrofertu. Chtějí zarazit prodej výrobce hnojiv

Rakouští zemědělci podnikají právní kroky proti prodeji „nitro“ divize koncernu Borealis do rukou holdingu Agrofert. Pomáhá jim renomovaný právník i bývalý prezident národní banky.

Jan Brož

Jan Brož

redaktor

Největší akvizici v historii holdingu Agrofert ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše mohou zkomplikovat dolnorakouští zemědělci. Ti se nehodlají smířit s tím, že se Agrofert chystá převzít výrobu hnojiv chemického koncernu Borealis se závody v Rakousku, Francii a Německu. Dolnorakouský zemědělský svaz angažoval právníky s cílem transakci zarazit.

Organizace vedená vlivným křesťanskodemokratickým politikem Stephanem Pernkopfem zaútočila hned na dvou frontách. Jak informoval deník Die Presse, svaz si najal berlínskou advokátní kancelář, aby u evropských antimonopolních úřadů podnikla kroky proti chystané transakci v hodnotě 810 milionů eur. Agrofert se totiž spojením stane dominantním výrobcem dusíkatých hnojiv v Evropě. 

Vedle toho se také sedláci spojili s ústavním právníkem Heinzem Mayerem a bývalým prezidentem Rakouské národní banky Clausem Raidlem. Ti nyní chtějí torpédovat spojení u rakouského státu. Rakousko totiž drží třetinový podíl v palivovém koncernu OMV, který Borealis ovládá.

Pernkopf se má v nejbližších dnech kvůli prodeji sejít s šéfkou společnosti Öbag Edith Hlawatiovou. Öbag je společnost, která spravuje státní podíly ve firmách. 

Podle Mayera musí zástupci státu dát přednost před byznysovými zájmy veřejnému zájmu na zachování pracovních míst a zabezpečení zásobování zemědělců. Právě to je totiž hlavní obava dolnorakouských sedláků.

Mají strach, že prodej nitrátové divize Borealisu do zahraničních rukou by mohl vyvolat výpadky v dostupnosti hnojiv a aditiva do nafty AdBlue. „V konkrétním případě je i z byznysového hlediska ospravedlnitelné upřednostnit veřejný zájem před maximalizací individuálního zisku,“ dodal Raidl. 

Zemědělci argumentují mimo jiné tím, že Agrofert kvůli vysokým cenám energií nedávno na tři týdny přerušil výrobu AdBlue v německém závodě SKW Stickstoffwerk Piesteritz. Znovuobnovení výroby společnost podmiňovala státní pomocí a osvobozením od „Gasumlage“, tedy speciálního odvodu pro odběratele plynu.