Když přijde řeč na finanční inovace, nejspíš je budete čekat v USA. Ekonomové předpovídali, že je již loni postihne recese, ale to se dosud nestalo. Tamní firmy přesto toto riziko očekávají a specializovaly se na ně. Patří k nim i ty, které stojí na samé špici žebříčku inovativnosti, jejž sestavuje časopis Fast Company.
Kromě níže uvedených firem jsou tu například platforma pro správu výdajů Brex a bankovní služba pro technologické společnosti Mercury, jež se po krachu banky Silicon Valley Bank zasadily o to, aby pomohly zákazníkům ochránit jejich hotovost. Mezitím se objevila firma ModernFi, digitální tržiště vkladů pro banky a záložny, jež pomáhá malým a středně velkým bankám udržovat optimální výši jejich vkladů.
Jedním z dlouhodobých trablů amerických financí je absence platebního systému, který by fungoval v reálném čase. USA v tom směru zaostávají za Japonskem, Čínou, Indií i Británií. Nedávné události, jako bylo drama okolo firmy GameStop v roce 2021, kdy extrémní volatilita akcií přidělala řadu vrásek makléřským firmám (včetně Robinhoodu, jenž ji pomohl vyvolat), vedly k obnovení volání po modernizaci platebních systémů.
Plaid – okamžité platby
Firma Plaid poskytuje digitální zázemí více než osmi tisícovkám fintech aplikací pro spolupráci s více než 12 tisíci finančními institucemi. Povedlo se jí uvést v chod systém, který dokáže peníze převádět rychlostí internetu. Koncem roku 2022 společnost představila systém Plaid Signal, jenž k vyhodnocení platebního rizika využívá strojového učení.
Funguje to tak, že když budete chtít (například přes Robinhood) prodat akcie Coca-Coly, Plaid Signal Robinhoodu okamžitě vyhodnotí, zda vám může nabídnout téměř okamžitý přístup k penězům. To přesto, že vypořádání transakce přes burzovní clearingovou instituci (ACH, Automatic Clearing House) může trvat tři až pět dní.
Loni v červnu pak Plaid spustil aplikaci Signal Dashboard, která umožňuje společnostem s omezenými znalostmi v oblasti dat využívat vyhodnocování rizik ACH pomocí systému Signal. To pomohlo Plaidu více než zdvojnásobit počet bankovních plateb, které zajišťovala. Hodnota transakcí analyzovaných přes aplikaci Signal se během osmi měsíců ztrojnásobila na tři miliardy dolarů měsíčně.
Ramp – pomáhá šetřit
Za poslední rok se do platformy pro správu výdajů Ramp přihlásilo více než 10 tisíc podniků. Tento růst pomohl firmě zečtyřnásobit roční tržby. Silná poptávka také umožnila společnosti Ramp uzavřít kolo D v hodnotě 300 milionů dolarů – při nižší valuaci než v předchozím kole, ale zase v době, kdy startupy bojovaly o přežití (a ne všechny úspěšně). Firemní zákazníky přitahuje Ramp integrací s umělou inteligencí a jasným zaměřením na úsporu času a peněz finančních týmů.
Její aplikace AI například pomáhá s analýzami pomocí dotazů v přirozeném jazyce (třeba „Kde mohu snížit výdaje na cestování?“). K automatickému vyplňování dokumentů o výdajích a k označování sporných transakcí Ramp využívá chatbot GPT-4 od firmy OpenAI.
Enable – slevy v logistice
Logistika je svého druhu atypická záležitost. Celá branže obnáší byznys v hodnotě 76 bilionů dolarů ročně (aspoň letos a dál poroste), ale je stále zhusta závislá na zastaralých technologiích. I proto láká řadu startupů, které mají ambici odvětví modernizovat. Enable vyniká tím, že se zaměřuje na dosud jen nedokonale probádanou mezeru na trhu: slevy typu B2B, které doprovázejí smlouvy mezi maloobchodníky, distributory a výrobci. Software společnosti Enable nahrazuje soubory aplikace Excel, které slouží k účtování slev a správě pohledávek.
Za poslední rok tak Enable zpracovala transakce v hodnotě více než bilionu dolarů. Podle agentury Reuters se její příjmy v téže době více než zdvojnásobily; v rámci financování série D dosáhla na ocenění 1,135 miliardy dolarů.
Teamshares – generační obměna
Zde je pomoc pro majitele malých firem, kteří odcházejí do důchodu a chtějí svou firmu předat dál. Mnoho takových podniků nemůže najít kupce. Na scénu vstupuje Teamshares. Tato společnost již od roku 2018 přebírá ziskové malé podniky, instaluje do nich provozovatele, které najímá a školí, aby je vedli. Když je čas investici opustit, poskytuje Teamshares zaměstnancům majetkové podíly. Firemní portfolio, které se nyní blíží stovce malých podniků, zahrnuje autoopravny, zásilkové obchody, restaurace a další.
Loni začala firma nabízet digitální bankovní službu a pojištění podniků. Investoři ji podpořili částkou 124 milionů dolarů. Dosud jejím prostřednictvím získalo podíl ve „svých“ firmách více než 2100 zaměstnanců malých podniků.
Papaya Global – vzdálený management
Společnost umožňuje firmám řídit zaměstnance využívající možnosti práce z domova. Papaya byla založena v roce 2016, ale pořádně se rozjela až za koronavirové pandemie. To jí umožnilo získat 250 milionů dolarů od investorů zvučných jmen, jako jsou Tiger Global Management či Insight Partners. Od té doby společnost pokračuje v budování platformy, která kombinuje mzdy a úhradu nákladů a umožňuje (za měsíční poplatek za zaměstnance) téměř jakýkoli typ zaměstnání ve více než 160 zemích světa a jejich měnách.
V březnu Papaya spustila ve spolupráci s JPMorgan Chase a Citibank Workforce Wallet, virtuální peněženku, která zefektivňuje přeshraniční mzdové transakce a zaručuje, že zaměstnanci dostanou výplatu včas. Peněženka tak zákazníkům šetří v průměru 12 % mzdových nákladů. Platformu přijalo více než tisíc zaměstnavatelů, včetně firem jako Toyota, Canva a Shopify.
Selfbook – spása nóbl hotelů
Butikové hotely mají svůj styl, ale často jim chybí sofistikované nástroje, které mají k dispozici větší značky. Platforma Selfbook jim pomáhá udržet si konkurenceschopnost. Její digitální platforma zajišťuje rezervace a platby a vrací hoteliérům větší slovo v době, kdy prim v cestovním ruchu hrají agregátory a vyhledávače. Například funkce Payment Links pomáhá hotelům vytvářet vlastní odkazy, které mohou posílat hostům za rezervace pokojů či vedlejší výdaje.
Selfbook také představil jednotný řídicí panel pro hotelové manažery s názvem Station. Ten nabízí hotelům možnost ovládat způsob odbavení na partnerských stránkách, stejně jako pružné možnosti storna. Po strategické investici od společnosti American Express v prosinci 2022 a uvedení těchto nových funkcí se Selfbooku rychle množí zákazníci a partneři: dnes jeho služeb využívají hotelové řetězce Yotel, Caesars Palace Dubai, SH Hotels, Graduate Hotels i Relais & Château.