Proč by měl Miloš Zeman lékařům a politikům spíše poděkovat
Kdo si ještě pamatuje, co se odehrálo bezprostředně po sněmovních volbách loni na podzim, musí mu být jasné, že „sabotážní“ iniciativa prezidenta Miloše Zemana míří hodně vedle
redaktor
Pokud by si někdo zasloužil nálepku sabotéra, jsou to spíše Zemanovi nejbližší spolupracovníci v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem, a nikoli senátoři, kteří jen chtěli řešit krizovou situaci.
Osvěžme si, co se ony říjnové dny stalo: den po parlamentních volbách byl prezident převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Nikdo nevěděl, nakolik je jeho stav vážný a zda bude například vůbec schopen jmenovat nového premiéra. Z Hradu se nedozvěděla nic veřejnost ani politická reprezentace. Informační vakuum trvalo poměrně dlouho. Nebyla toto náhodou sabotáž? Ostatně i dosavadní prezidentův pragmatický spojenec Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, jak vyčistí Hrad od Zemanových mužů.
Z následné lékařské zprávy posléze vyplynulo, že prezident momentálně není schopen vykonávat své pracovní povinnosti, přičemž i dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla krajně nejistá. Proto skupina senátorů zvažovala, zda nevyužít příslušný paragraf v ústavě a dočasně nepřevzít část prezidentových kompetencí. V takové chvíli politici prostě musejí jednat, ještě jednou si připomeňme, že bylo po volbách a bylo zapotřebí jmenovat ministerského předsedu a celý vládní kabinet. Označit to za pokus o puč, za sabotáž, je opravdu mimořádně nevhodné. Miloš Zeman by spíše měl lékařům a politikům poděkovat.