Připlať si, nebo čekej čtvrt roku. Sehnat řemeslníka je zázrak. A bude hůř
Česká republika čelí výraznému nedostatku řemeslníků, což potvrzuje aktuální průzkum agentury Ipsos pro společnost GasNet, největšího distributora plynu v Česku. Až 87 procent respondentů se shoduje na tom, že zde chybí kvalifikovaní pracovníci v různých řemeslných oborech, což vede ke zvýšení cen a prodloužení čekacích lhůt na služby.
redaktor
Dlouhé čekací doby jsou nyní běžné zejména u truhlářů, kde více než 40 procent zákazníků „stojí“ ve frontě na jejich služby déle než měsíc, přičemž každý sedmý klient čekal dokonce přes tři měsíce. Podobná situace se týká i zedníků a malířů, kde se čekací doba přes měsíc objevuje u více než třetiny dotázaných.
Plynaři a instalatéři, ačkoliv na tom nejsou až tak špatně, také nebývají dostupní hned. V případě plynařů si každý čtvrtý zákazník počkal na jejich služby přes měsíc. Výjimkou jsou akutní situace, kdy jsou rychle k dispozici například zámečníci, kteří ve 40 procentech případů dorazí do jednoho dne. Řemeslník přijde brzy také v případě, kdy si je člověk ochoten výrazně připlatit za expresní služby.
„Zemní plyn je a bude pro Česko klíčový a bez zkušených i nových plynařů se neobejdeme. Role plynu v energetice teď poroste, protože plyn nahrazuje končící uhlí v elektrárnách i domácnostech,“ říká Helena Steinerová z GasNetu.
„Plyn čeká renesance také díky postupnému přechodu na zelené plyny, jako jsou vodík a biometan,“ doplňuje. Podle ní dnes mají i budoucí plynaři skvělé pracovní podmínky – studenti mohou počítat se stipendii i s placenými praxemi, což zajišťuje plynulý přechod do zaměstnání.
„Obrovská poptávka ze strany zaměstnavatelů a vyšší finanční ohodnocení činí řemesla mnohem atraktivnějšími než v minulosti. Dvojnásobně to platí o našich plynařích, které si plynárenské společnosti hýčkají už v průběhu studia,“ podotýká Martin Valenta, ředitel Středního odborného učiliště plynárenského v Pardubicích.
Ipsos
A dodává: „ Vyhráno mají žáci, kteří najdou ve studovaném oboru smysl a práce je baví. Uplatnění najdou v podstatě ihned.“ Zájem o obor roste i proto, že řemeslníci dosahují vyššího finančního ohodnocení. Podle průzkumu Ipsos až 88 procent Čechů vnímá tyto profese jako perspektivní z hlediska kariéry a financí.
Průzkum také ukazuje, že lidé dnes vnímají řemeslná povolání jako odolnější vůči digitalizaci a rozmachu umělé inteligence. Více než 70 procent dotázaných vidí v řemeslech větší jistotu oproti kancelářským profesím, které jsou snadněji nahraditelné. S rostoucím zájmem se proto učňovské školy postupně zaplňují a některé dokonce hlásí plnou kapacitu.
Analýzy, jako například ta od společnosti Boston Consulting Group, předpovídají, že do roku 2030 by mohlo Česku chybět až 53 tisíc řemeslníků. Tento nedostatek se má týkat nejen plynařů, ale také malířů, techniků a mistrů ve stavebních a výrobních oborech. Přitom poptávka po řemeslnících bude růst, zejména s ohledem na nezastupitelnou roli těchto profesí v české ekonomice.
Nicméně ministr školství Mikuláš Bek (STAN) již dříve oznámil, že činí kroky vedoucí k utlumení odborného středního školství. Prioritu má mít to všeobecné, například gymnázia a lycea.