Boj o to, kdo ovládne rozsáhlé obchodní impérium Jevgenije Prigožina, začal už před oligarchovým politickým i fyzickým koncem. Zakladatel žoldnéřské skupiny Wagner Group zemřel 23. srpna společně s dalšími devíti lidmi při pádu jeho soukromého tryskáče (je pravděpodobné, že šlo o cílený útok Kremlu).
Už několik dní před nečekanou smrtí „Putinova kuchaře“, jak se mu přezdívá kvůli vlastnictví obří cateringové firmy Concord, začalo přerozdělování rozsáhlého majetku, který sestává z několika stovek firem a obchodních aktivit v patnácti různých zemích, napsal ruský zpravodajský kanál Možem objasnit.
Během razie FSB po červnovém puči ruská tajná policie našla v jeho kancelářích v Petrohradu zlaté cihly a hotovost v dolarech přesahující v přepočtu miliardu korun.
Obrat mnoha Prigožinových firem (počet právnických osob převyšuje šest stovek) dosahuje řádově stovek miliard rublů (tj. jednotek miliard dolarů) ročně. Už před jeho smrtí ale začalo převádění firem na další osoby. V rámci byznysového impéria je nejznámější společnost Concord, jež měla zakázky od Kremlu, Státní dumy i dalších ruských vládních agentur.
Nejen obědy, ale i reality a média
Nejziskovější firmy jsou ale další, jako je Lachta Plaza, Lachta Park, Megaline, Main Line, Piščevik, Food Plant, RIA FAN a Něvskije Novosti. Například společnost Megaline dohlíží na výstavbu vojenských táborů, Lachta Plaza je developerská společnost, jež staví v Petrohradu obchodní centra, hotely i obytné budovy.
Právě v nich došlo už před koncem Prigožina ke změnám ve vlastnické struktuře. Společnost Lachta Plaza ovládá Prigožinův syn Pavel a dne 18. srpna vznikla ještě dceřiná firma, jež měla sloužit pro daňovou optimalizaci. V Prigožinových firmách byli také 26. června jmenováni noví generální ředitelé, tedy jen několik týdnů po nedokončeném tažení několika tisíc wagnerovců na Moskvu.
Do byznysu zapojil Prigožin i svou matku Violettu. Stala se zakladatelkou nadace Colours of Life, jež pořádá umělecké výstavy v centru Petrohradu. Jeho dvě dcery, Veronika a Polina, už před válkou často závodily v parkuru na drahých koních po celém světě.
Podle informací deníku The Financial Times měly oligarchovy děti v jeho firmách značné podíly a často si je mezi sebou vyměňovaly. Jejich otec tím obcházel západní sankce, které na něj byly uvaleny v roce 2016.
Vdova byla odstavena
Vdova po Prigožinovi, Ljubov, byla odstraněna z vedení největších firem jen několik dní před smrtí šéfa wagnerovců. Byla nahrazena Prigožinovým blízkým spolupracovníkem Dmitrijem Košarou, jenž byl dlouholetým obchodním partnerem ruského mafiána a oligarchy.
Vztahy mezi ní a manželem se před jeho smrtí měly vyhrotit a nebyla viděna ani na jeho pohřbu v Petrohradě. Košara se stal vlastníkem společností Agat, Monolit a Litera. V případě prvních dvou firem došlo ke změně jen den před pádem letadla, 22. srpna, šéfem Litery se Košara stal 11. srpna.
Košara dlouhodobě působil ve firmě Concord a už v roce 2011 se infiltroval do řad ruské opozice, aby natáčel tajná videa a získával tajné dokumenty, které předával Prigožinovi. Jeho cílem bylo zdiskreditovat ruské opoziční hnutí tvrzením, že platilo za volební podvody.
Zakladatel soukromé armády a kritik vedení ministerstva obrany, jenž za Sovětského svazu začal svou „kariéru“ jako zloděj a pasák, měl rovněž rozsáhlé ekonomické aktivity v afrických zemích. Těsně před smrtí ještě subsaharský region navštívil, aby své obchodní impérium ochránil, napsal americký deník The Wall Street Journal. Bál se, že jeho firmy „spolkne Kreml“. Poslední zahraniční cesta vedla do Středoafrické republiky, Súdánu a Mali. V těchto zemích působí několik tisíc wagnerovců a ovládají zde těžbu zlata, diamantů a dřeva.