Pokleknout, či nepokleknout? Čeští fotbalisté ještě nevědí
Čeští fotbalisté zatím nemají jasno, jestli přistoupí před zápasy mistrovství Evropy k podpoře hnutí Black Lives Matter formou pokleku. Anglická reprezentace i přes kritiku klečet bude.
redaktor
Za pokleknutí při zápase Ligy národů loni v říjnu ve Skotsku byli fotbalisté některými fanoušky i politiky kritizováni. V březnu během kvalifikace na mistrovství světa ve Walesu už reprezentace nepoklekla a ukázala pouze na nápis na rukávech UEFA Respect, čímž podle Fotbalové asociace ČR projevila podporu boji proti rasismu, antisemitismu, xenofobii a nesnášenlivosti.
A jak se zachovají čeští reprezentanti nyní před zápasy na mistrovství Evropy ve fotbale? Zatím není nic jistého. „O tomto tématu bude tým ještě interně diskutovat,“ řekl pro týdeník Hrot mluvčí reprezentace Petr Šedivý.
Jedno je jisté, poklekávat budou angličtí fotbalisté, které mají Češi v základní skupině. Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate už oznámil, že v uvedené praxi, jež prokazuje podporu černošskému hnutí Black Lives Matter (BLM), budou fotbalisté z ostrovů pokračovat. Naposledy to udělali před přátelským utkáním s Rumunskem a částí fanoušků byli vypískáni. Právě před tímto zápasem nepoklekli dva rumunští reprezentanti. Jedním z nich byl Nicolae Stanciu ze Slavie, který poté uvedl, že tak učinil na podporu klubového spoluhráče Ondřeje Kúdely. Český reprezentant dostal za údajný rasistický výrok na adresu Glena Kamary z Rangers FC trest na deset mezinárodních utkání a nemůže se tak účastnit ani mistrovství Evropy.
Naopak Skotové, které mají čeští reprezentanti také ve skupině, poklekávat nebudou. Podle kouče Stevea Clarkea původní gesto už ztratilo svou sílu. Skotští fotbalisté ale dál chtějí na rasismus upozorňovat. Své si „užili“ také Irové při přátelském utkání v Maďarsku, kde je při rituálu místní fanoušci vypískali. Podle prezidenta Maďarska Viktora Orbána je poklekávání provokací.
Pokleknutí před marxisty
Gesto ve Spojeném království kritizují někteří britští konzervativní politici, nejostřeji se nicméně vymezil euroskeptický politik a dlouholetý europoslanec Nigel Farage. „Pokleknout před organizací Black Lives Matter není o rovnosti příležitostí, není o rasové spravedlnosti. Je to o marxistické organizaci, která chce odebrat finance policii, chce svrhnout západní kapitalismus, zavrhnout celý náš způsob života a nahradit jej novým, komunistickým řádem,“ pustil se zostra do projevů politického aktivismu ve fotbale i přímo do hnutí BLM. Tyto činy mají zůstat mimo sportovní stadiony, zdůraznil.
Ani šéf konzervativců a premiér Boris Johnson nesdílí nadšení nad politickými gesty před fotbalovými zápasy. Mluvčí premiéra uvedl, že Johnson sice respektuje právo lidí na pokojný protest, samotný plavovlasý politik se nicméně zaměřuje na konkrétní činy, nikoli gesta.
Southgate kritiku odmítl. Pokleknutí je podle něj nástrojem k tomu, aby se nerovnost ve společnosti začala řešit. Anglický tým byl naopak zklamán tím, že na hráče část fanoušků bučela.
Kritiku budeme ignorovat
„Jsme odhodláni více než kdy jindy během turnaje pokleknout. Respektujeme, že může dojít k nežádoucí reakci, ale budeme to ignorovat,“ vysvětlil Southgate. Jeho tým je sázkovými kancelářemi po Francii považován za nejžhavějšího kandidáta na evropský titul, proto zápasy přitahují obrovskou diváckou i mediální pozornost.
Mluvčí pořadatele mistrovství, Unie evropských fotbalových asociací (UEFA), prohlásil, že organizace uplatňuje nulovou toleranci k projevům rasismu a jakýkoli hráč může vyjádřit svůj postoj včetně pokleknutí. Farage ale varoval, že toto gesto bude mít na společnost opačné účinky. Místo podpory rovnosti lidí přispěje k jejich rozdělování. Následující „děsivé týdny“ šampionátu toho budou důkazem.
Konzervativní poslanec Brendan Clarke-Smith pokleknutí dokonce přirovnal k hajlování v roce 1936 na olympijských hrách v Berlíně, kdy sportovci vyjadřovali podporu režimu Adolfa Hitlera. Zvednutím pravice se zdiskreditovali i angličtí fotbalisté v roce 1938, když hráli fotbalový zápas v Německu. Míchání politiky podle něj do fotbalu nepatří a má katastrofální důsledky.