Podívejte se, jaké novinky z CES si můžete koupit už dnes
Nabídka je pestrá: pouzdro k iPhonu s fyzickou klávesnicí, telefon, který dbá na bezpečnost uživatelských dat, teleskop, s nímž lze sledovat hvězdy z pohodlí obýváku, či nový – velmi chytrý – monitor.
Přestože veletrh CES 2024 skončil teprve před týdnem, mnohé horké novinky se postupně dostávají do prodeje. Vybrali a popsali jsme pro vás několik zajímavostí, které už lze za stovky (až tisíce) dolarů na globálním trhu pořídit.
Pouzdro Clicks pro iPhone – 139 dolarů (cca 3197 korun)
Vzpomínáte se slzou v oku na legendární smartphone BlackBerry a jeho fyzickou klávesnici? Společnost Clicks Technology přivezla na CES nové pouzdro s integrovanou klávesnicí Clicks pro telefony iPhone 14 Pro, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.
Designově sice nejde o špičku, což je škoda, funkčně ale může být pouzdro velmi užitečné, protože se jedná o klasickou QWERTY podsvícenou klávesnici, která zaplňuje mezeru po geniálním BlackBerry.
Výhodou Clicks je také způsob, jak se vyrovnává s nativní virtuální klávesnicí v telefonu. Ta se totiž neobjeví, pokud ji k tomu uživatel „nedonutí“, což znamená, že při psaní lze sledovat celou plochu displeje. Podporovány jsou také klávesové zkratky Mac a iPad.
Telefon Punkt MC02 – 749 dolarů (cca 17 230 korun)
Úplně jiný telefon. Tak by se dal do několika slov shrnout produkt švýcarské společnosti Punkt, která na CES představila zařízení MC02 s operačním systémem Apostrophy. I přesto, že jde ve své podstatě o derivát Androidu, jeho filozofie se od zmíněného operačního systému, potažmo od Googlu, hodně liší.
Základem Apostrophy je totiž bezpečnost osobních údajů, což znamená, že zcela chybí služby Googlu. Protože systém neshromažďuje ani neprodává uživatelská data, funguje na bázi předplatného ve výši patnáct dolarů měsíčně. Punkt ale nyní slibuje první rok zdarma.
Systém nabízí alternativní obchod s aplikacemi a také vestavěný průvodce, který umožňuje přidat Google Play a Google Services Framework ručně. Kvůli ochraně uživatelova soukromí však aplikace z Google Play poběží ze sandboxu.
Co se technických parametrů týče, patří MC02 se 6,7 palce velkým IPS displejem spíše ke střední třídě. Pohání jej osmijádrový procesor Mediatek Dimensity 900 a podporu mu dělá 6 GB RAM. K dispozici je též vnitřní úložiště o kapacitě 128 GB a fotoaparát s maximálním rozlišením 64 megapixelů.
Milovníci vědy a pozorování vesmíru se mohli na veletrhu CES seznámit s novým teleskopem Celestron Origin, který umožňuje pozorovat dění na obloze pomocí patentované optiky RASA (Rowe-Ackermann-Schmidt-Astrograph). V provedení RASA je obrazový snímač Sony IMX178LQJ umístěn v přední části dalekohledu (primární ohnisko).
Výsledkem je systém s šestipalcovou clonou, světelností f/2.2, výjimečně velkým zorným polem 1,27° × 0,85° a ostrými snímky až k okrajům. Teleskop lze spárovat s aplikací Origin, která zjednodušuje navigaci po noční obloze.
K aplikaci se může připojit více lidí, kteří se mohou ze svých vlastních mobilů dívat na to, co zrovna teleskop sleduje. Zároveň lze obraz v reálném čase přenášet do chytré televize. Každý tak může sledovat vesmír přímo ve svém obýváku.
Monitor LG MyView – 600 dolarů (cca 13 800 korun)
Korejská LG se na CES prezentuje každý rok, a je tak vyloženou stálicí. Kromě neviditelné televize, bílé spotřební elektroniky či zakřiveného herního monitoru předvedla tato společnost i novou řadu chytrých monitorů 4K MyView, které v sobě mají integrovaný webOS.
Díky tomu mohou fungovat nejen jako klasické monitory, ale také jako chytré televize. Ke streamování hudby či videí tak vůbec nepotřebují počítač. Vystavovaný IPS monitor o úhlopříčce 32 palců a obnovovací frekvenci 60 hertzů nabízí poměrně bohatou výbavu. Namátkou můžeme zmínit integrovanou webkameru, HDMI i USB-C konektory či zabudované reproduktory o příkonu 2 × 5 wattů.