Písnička a peníze pro Afriku? Nejsme žádní zoufalci, vzteká se afrokomunita
Populární charitativní hit „Do They Know It's Christmas?“ se má brzy dočkat nové nahrávky k příležitosti 40letého výročí. Ačkoli původní myšlenka byla dobrá – výtěžek z poslechů měl být použit na charitativní účely – už nyní na písni mnozí lidé nenechají nit suchou. Podle příslušníků komunit, kterým měla sbírka pomoci, je hit stereotypizující a zobrazuje Afričany jako bezmocné chudáky. „Máme svou hrdost,“ říkají. Dokonce se k nim připojil i popový idol Ed Sheeran.
Legendární charitativní píseň se chystá k 40. výročí představit nový mix, ve kterém zazní hlasy interpretů z předchozích verzí. Tuto „ultimátní edici“ vytvořil producent Trevor Horn, a zapojili se do ní slavní umělci, jako Ed Sheeran, Rita Ora, Coldplay nebo Sam Smith. Premiéra nové verze je plánována na 25. listopadu 2024.
Píseň, která historicky přinesla významnou finanční podporu v boji proti hladomoru v Africe, však dlouhodobě čelí kritice. Podle mnohých, včetně afrických komunit a umělců, podporuje stereotypy o Africe jako kontinentu závislém na charitě. Jeden z diskutérů na fóru Reddit například uvedl, že populární hit „podkopává hrdost a identitu místních obyvatel.“ Britsko-ghanský rapper Fuse ODG dokonce tvrdí, že podobné projekty odrazují investice a rozvoj turismu, čímž Afriku staví do špatného světla. Proto před deseti lety odmítl účast na nahrávání k předchozímu kulatému výročí. A nyní v televizním vysílání vyzval, ať ji lidé prostě ignorují. Veřejnoprávní BBC požádal, ať ji nijak nepropaguje.
Někteří kritici také zmínili, že jim vadí rovněž způsob, jakým byly prostředky ze sbírky v minulosti použity. Část financí byla údajně zneužita etiopským režimem na zbrojení a vojenské konflikty, což situaci ještě zhoršilo. Další diskutéři na Redditu tvrdí, že rovněž text písně je závadný. Píseň prý například zmiňuje, že v Africe „nesněží“, což ignoruje různorodost kontinentu, kde v některých oblastech sníh běžně padá. Další výtky směřují k tónu písně, který je označován za patronizující a vyvolávající „pocit nadřazenosti západního světa.“
K nové verzi se kriticky vyjádřil také Ed Sheeran. Na svém Instagramu uvedl, že jeho hlas byl v moderní verzi použit bez znalosti kontextu a dodal, že dnes by účast zdvořile odmítl. Podle svých slov dnes lépe chápe narativ, který píseň nese, a souhlasí s kritikou z úst rappera Fuse ODG.
Obhajobu projektu naopak přednesl Bob Geldof, spoluautor původní verze: „Je to jen popová písnička, proboha. V oblastech je dlouhodobý hlad kvůli nepříznivým půdním podmínkám. Voda je vzácná, kromě několika nespolehlivých studní. Déšť je stále méně spolehlivý. To nejsou ‚koloniální tropy‘, ale empirická fakta...,“ uvedl Geldof.
„Klimatické změny nejvíce a nejrychleji postihují ty nejchudší. Válka tyto podmínky ještě zhoršuje. Tato malá popová píseň udržela naživu stovky tisíc, ne-li miliony lidí. Jen dnes díky této podpoře poskytla Band Aid statisíce liber na pomoc lidem prchajícím před masovým vražděním v Súdánu a prostředky na nasycení dalších 8 tisíc dětí v oblastech Etiopie, kde pomáhala již v roce 1984,“ dodal muzikant.
Zda nová edice překoná kontroverze a znovu přitáhne pozornost k humanitárním účelům, zůstává otázkou. Je možné, že v dalších dnech ještě před vydáním se k vymezení Eda Sheerana přidají další hvězdy s odůvodněním, že nechtějí přispívat ke kulturním rozbrojům.