Firemní skupina Daniela Křetínského prodává svou nejziskovější teplárnu. Dominantní pozici na trhu s teplem v Praze převezme Veolia.
Poměrně nečekaná zpráva přišla v pondělí ráno do redakcí (nejen) českých médií. Skupina EPH, respektive její podskupina EP Infrastructure, prodává Pražskou teplárenskou francouzskému energetickému koncernu Veolia. Spolu s ní prodá také budapešťskou teplárnu BERT. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Týdeník Hrot nabízí pět postřehů k této pozoruhodné transakci:
1. Obor je v potížích, ale tato firma ne
Českému teplárenství se v posledních letech nedaří. Snižování spotřeby, mírné zimy a hlavně drahé emisní povolenky – to vše doslova drtí teplárny založené na spalování uhlí. Některé z nich jsou zhruba na nule, jiné prodělávají. Týká se to například Elektráren Opatovice, které též patří do skupiny EPH. Pražská teplárenská si ale stále drží vysokou ziskovost, například v loňském roce vydělala 580 milionů korun po zdanění.
2. Vysoké ceny tepla v Praze
Pražané mají peněz dost a na korunu nehledí. Možná i tohoto faktu využívá Pražská teplárenská, která si za dodané teplo účtuje poměrně vysokou cenu. Podle aktuálního přehledu na webu Energetického regulačního úřadu se jedná o 695 korun za gigajoule. To je víc, než si účtují teplárny v dalších velkých českých městech. Při této úrovni ceny se zákazníkům vyplatí uvažovat o odpojení a pořízení vlastního zdroje tepla. Například domovní plynové kotelny.
Francouzská Veolia Energie ovládne téměř celé území hlavního města Prahy. Již v červnu roku 2016 totiž převzala plynové výtopny a teplárny na levém břehu Vltavy. Působí zde dceřiná firma Veolia Energie Praha, která v loňském roce vykázala tržby 1,08 miliardy a čistý zisk 153 milionů korun. Po dokončení transakce s EPH získá Veolia kontrolu i nad lukrativnějším trhem na pravém břehu. Tady se jedná především o Pražskou teplárenskou soustavu, která je zásobována dálkovým potrubím z mělnické elektrárny.
4. Závislost na jednom dodavateli
Po odstavení černouhelné teplárny v Praze-Malešicích je Pražská teplárenská téměř úplně závislá na odběru tepla z mělnické elektrárny, kterou vlastní Skupina ČEZ (okrajový význam má odběr tepla ze spalovny odpadů v majetku firmy Pražské služby a využívání záložních zdrojů na zemní plyn). Odběr probíhá na základě dlouhodobé smlouvy, kterou nelze jen tak vypovědět. Vzhledem k plánům skupiny ČEZ na komplexní obnovu mělnické elektrárny je evidentní, že teplárna v hlavním městě zůstane nadále závislá na (jednom) externím dodavateli.
5. Křetínského ústup z energetiky
Prodej Pražské teplárenské (a také budapešťské teplárny BERT) je z pohledu vlastníka logický. Většinový vlastník EPH Daniel Křetínský se v posledních letech snaží diverzifikovat své aktivity, nakupuje firmy či podíly v oboru maloobchodu, médií či dokonce v britské poště Royal Mail. Prodej pražské a budapešťské teplárny byl ze strany EPH nejspíš oportunistickou reakcí na štědrou nabídku skupiny Veolia. Utržené peníze lze využít k redukci nemalého dluhu, kterým jsou zatíženy podskupiny EP Energy a EP Infrastructure.