Hrot24.cz
Pěsti v poušti. Usyk zdolal Furyho a Saúdové ropnými dolary mění světový box

Hrot24, vytvořeno pomocí Dall-E 3

Pěsti v poušti. Usyk zdolal Furyho a Saúdové ropnými dolary mění světový box

V sobotu večer se v Rijádu utkali v ringu neporažený britský obr Tyson Fury a ukrajinská hvězda Oleksandr Usyk. Jejich souboj o titul sjednoceného šampiona těžké váhy nebyl jen jedním z největších sportovních střetů roku. Představoval vyvrcholení snah Saúdské Arábie stát se novým centrem boxerského světa s pomocí nekonečného proudu ropných dolarů.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Organizátoři historického zápasu nenechali nikoho na pochybách. Odměny pro devět zápasů večera překonaly 100 milionů dolarů, přičemž hlavní hvězdy Fury a Usyk si samy přišly na desítky milionů. „Saúdská Arábie je teď jasným lídrem v tomhle sportu. Jsou to největší hráči a myslím si, že jsme neviděli ani špičku ledovce toho, co teprve přijde přijde,“ řekl Fury. „Mají skutečně obří vizi pro tento sport,“ dodal.

„Boxer si při zápasech v Saúdské Arábii obvykle vydělá nejméně dvojnásobek než kdekoli jinde a celková odměna za devět sobotních zápasů dosáhla více než 100 milionů dolarů,“ všímají si Financial Times.

Tato štědrost je pro kritiky jen dalším příkladem sportwashingu, snahy Rijádu využívat sport k vylepšení svého obrazu a odklonu pozornosti od problematické bilance v oblasti lidských práv. „Pompézní události jako Fury vs. Usyk slouží k tomu, aby Saúdskou Arábii přebarvily na Mekku všech sportů a zároveň odvrátily pozornost od věznění aktivistů za práva žen, potlačování svobody projevu a nekontrolovatelného používání trestu smrti,“ Peter Frankental, šéf lidskoprávní organizace Amnesty International.

Saudská Arábie však v boxu našla ideální prostředí, kde peníze skutečně hýbou žebříčky popularity. Na rozdíl od většiny sportů totiž box trpí roztříštěnou strukturou, kde se promotérské skupiny, zájmové federace a jednotlivá ega perou o vliv a zisky. Důsledkem je pak nedostatek opravdu lákavých a přelomových zápasů.

„Lidé potřebují velké momenty. Je to, jako byste 25 let neměli žádný světový šampionát,“ vysvětluje Todd duBoef, šéf Furyho promotérské společnosti Top Rank. Právě čtvrtstoletí uplynulo od chvíle, kdy měl svět naposledy absolutního šampiona, který sjednotil tituly všech boxerských organizací těžké váhy. Právě obří injekce saudských peněz nyní zaplňuje mezeru na trhu s náležitě atraktivními zápasy.

Saudové se snaží sjednotit práva na nejvýznamnější zápasy pod jednou střechou, dojednat mediální megakontrakty a přitáhnout i soukromé investice. „Chtějí přitom využít strategie, které pomohly transformovat UFC a Formuli 1 na multimiliardové podniky. To zahrnuje podporu nové boxerské videohry, televizního seriálu a dokumentu o největších zápasnících tohoto sportu,“ shrnují Financial Times.

„Otevřel se prostor pro spolupráci, která může sport posunout dopředu,“ líčí britský promotér Eddie Hearn, jeden z velikánů své profese ve světovém boxu, jehož společnost Matchroom Boxing bude v červnu v Rijádu svádět přímý souboj o přízeň Saudů s rivalským uskupením Franka Warrena na dalším z večerů zápasu mezi provazy.

Přes počáteční dílčí úspěchy má snaha Rijádu o reformu struktury boxu své limity. „Vláda vítěze jako nesporného šampiona bude krátká. Každá federace má jiná pravidla, která určují, který bojovník je další na řadě, aby se utkal o svůj pás. Brzy po sobotním zápase bude vítězi odebrán jeden pás, aby se o něj mohl utkat povinný vyzyvatel, což podtrhuje stále chaotickou strukturu, se kterou se fanoušci boxu musejí potýkat,“ podotýkají Financial Times.

Ve své snaze být světovým sportovním hráčem číslo jedna se Saúdové samozřejmě neomezují jen na zápasníky těžkých vah. Království v posledních letech utrácelo miliardy dolarů od golfu a fotbalu až po tenis a automobilové závody. Země je na cestě k pořádání mistrovství světa ve fotbale mužů v roce 2034, a dokonce si pomýšlí na pořádání olympijských her.

Související články