Pavel Durov: muž, který vytvořil Telegram a má 100 dětí ze spermií, které daroval
Pavel Durov, 39letý ruský technologický podnikatel a zakladatel populární messagingové aplikace Telegram, byl o víkendu zadržen francouzskými úřady na pařížském letišti. Krok tamních úřadů vyvolal novou vlnu diskuzí o svobodě slova na internetu a roli technologických gigantů v moderní společnosti.
šéfredaktor
Durov, přezdívaný "ruský Elon Musk", je známý svým excentrickým chováním a libertariánskými názory. Svou kariéru začal v roce 2006 založením sociální sítě VKontakte (VK), ruské alternativy Facebooku. Po sporech s ruskými úřady ohledně ochrany soukromí uživatelů však v roce 2014 opustil Rusko a prodal svůj podíl ve VK.
Následně vyvinul Telegram, messagingovou službu, která si získala oblibu díky svému důrazu na soukromí a šifrování. Aplikace se stala populární mezi pro-demokratickými protestujícími po celém světě, ale také přitáhla kritiku za údajný nedostatek kontroly nad extremistickým obsahem.
Durovovo zadržení ve Francii je spojeno s vyšetřováním týkajícím se údajných trestných činů na Telegramu, včetně podvodů, obchodování s drogami a podpory terorismu. Telegram na obvinění reagoval prohlášením, že je "absurdní" činit platformu nebo jejího vlastníka odpovědnými za zneužívání služby.
Kromě svých technologických úspěchů je Durov známý i svými nekonvenčními životními postoji. Nedávno oznámil, že je biologickým otcem více než 100 dětí díky darování spermií, což označil za "občanskou povinnost".
S odhadovaným majetkem 15,5 miliardy dolarů podle časopisu Forbes zůstává Durov významným hráčem v technologickém světě. Jeho zadržení ve Francii však vyvolává otázky o budoucnosti Telegramu a širší debatu o regulaci sociálních médií.
Zatímco ho příznivci Durova vidí jako bojovníka za svobodu slova, kritici poukazují na potenciální nebezpečí nekontrolovaných platforem.