Ozempic před operací raději vysaďte. Odborníci varují před další komplikací léků na hubnutí
Moderní léky na hubnutí revolučně změnily boj s obezitou. Masivní předepisování přípravků, původně určených k léčbě cukrovky, jako Ozempic, Wegovy nebo Saxenda, ale přináší nová, dosud nepoznaná rizika. Před dalším teď varuje Evropská léková agentura.
redaktor
Čím více lidí užívá určitý lék, tím častěji odborníci odhalují jeho možné nežádoucí účinky. V případě moderních léků na cukrovku, jež se nově předepisují i na obezitu, už vědci upozornili třeba na bolesti břicha, silné zvracení nebo vzácné náhlé oslepnutí.
Teď ale lékaři v souvislosti s léky, jako je Ozempic, Wegovy, Saxenda, Zepbound nebo Mounjaro, upozornili na možnou komplikaci, která může pacienta ohrozit třeba při operacích. Evropská léková agentura (EMA) proto vydala doporučení, podle kterého mají pacienti užívající dané léky ke snížení hmotnosti (nebo na cukrovku) na tuto skutečnost upozornit zdravotnický personál, a to před samotným zákrokem.
Podle EMA tyto léky, patřící do kategorie známé jako agonisté receptoru GLP-1, zpomalují proces vyprazdňování obsahu potravy ze žaludku, takže uživatelé se cítí déle sytí. To však může být problém u operací. U nich totiž musí být pacient často nalačno, s prázdným žaludkem.
Všeobecně se uvádí, že před operačním zákrokem by neměl člověk jíst alespoň šest hodin, aby se žaludek stihl vyprázdnit. Zmíněné léky ale proces zpomalí. Reálně tak hrozí, že operovanému v žaludku nějaká potrava zůstane. Pak ale podle expertů EMA hrozí vzácná komplikace, spočívající v přesunu obsahu žaludku do dýchacího traktu. To může způsobit třeba těžký zápal plic.
„Výbor agentury nemohl stanovit příčinnou souvislost mezi agonisty receptoru GLP-1 a komplikací, ale vzhledem ke známému účinku opožděného vyprazdňování žaludku a přítomnosti případů klinických studií a případů po uvedení na trh se výbor domníval, že zdravotníci a pacienti by měli být informováni o tomto potenciálním důsledku opožděného vyprazdňování žaludku,“ napsala agentura v tiskovém sdělení. Výbor nařídil, aby byly informace o lécích doplněny o toto případné riziko.
O léky je na světovém trhu takový zájem, že se v některých zemích staly nedostatkovým zbožím. Ohrožena dokonce byla péče o diabetiky, pro které přitom byly léčivé přípravky primárně vyvinuty.
Evropská léková agentura v té souvislosti připomněla, že léky Bydureon, Byetta, Lyxumia, Ozempic, Rybelsus, Trulicity a Victoza jsou povoleny pouze pro léčbu diabetu. Saxenda a Wegovy jsou schváleny pro regulaci hmotnosti a Mounjaro je schváleno pro diabetes a také regulaci hmotnosti.
Všechny tyto léky jsou vázány na předpis lékaře a měly by být používány pouze pod lékařským dohledem. „Užívání těchto léků bez lékařského dohledu může ohrozit vaše zdraví,“ zdůrazňuje EMA.