Bere se to jako samozřejmost. Veřejná debata se nevede ani tak o tom, kdo postoupí do druhého kola prezidentských voleb, ale o tom, kdo se v druhém kole utká s expremiérem Andrejem Babišem (ANO). To, že se Babiš hladce dostane do finálového kola, se bere víceméně jako samozřejmost. A pozornost se více soustřeďuje na to, jestli s ním o prezidentské křeslo bude bojovat někdejší rektorka Danuše Nerudová, nebo generál Petr Pavel.
Nutno poznamenat, že výzkumy veřejného mínění skutečně dávají největší šance v prvním kole expremiéru Babišovi. Jeho tvrdé voličské jádro je poměrně početné. Ale předvolební průzkumy bývají zrádné, takže ani Babiš nemá postup do druhého kola stoprocentně jistý.
Ošidné může být právě neustálé omílání, že se Babiš do druhého kola dostane, i kdyby padaly trakaře. To může u části jeho voličů vyvolat pocit, že tedy k prvnímu kolu voleb ani nemusejí jít, protože to má jejich favorit vlastně jisté – a jejich jeden hlas nemá vliv.
Pokud by ale takové uvažování výrazně ovlivnilo volební účast, může to být pro Babiše problém.
Fischerův propadák
Ostatně něco podobného se v roce 2013 v historicky první přímé volbě hlavy státu stalo velkému favoritovi prezidentských voleb Janu Fischerovi, kterého proslavilo dnes už legendární předvolební video, na němž z okna své chalupy říká: „Já se neschovávám, já se přece ale vůbec neschovávám.“
Nebylo mu to však nic platné, do druhého kola nepostoupil, když ho porazilo duo Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Zatímco Zeman dostal 24,2 a Schwarzenberg 23,4 procenta, favorizovanému expremiérovi úřednické vlády a bývalému šéfovi statistického úřadu Fischerovi dali voliči jen 16,4 procenta hlasů.
Experti posléze mimo jiné konstatovali, že se Fischerovi příliš nevedlo v závěrečných televizních debatách s ostatními kandidáty. To, že v této disciplíně není příliš silný ani Babiš, ví moc dobře jeho volební tým. A také proto šéf ANO zatím do debat se svými politickými soupeři nechodí. Babiš není žádný velký rétor, jeho velkým handicapem je časté přeskakování mezi rodnou slovenštinou a češtinou.
Dost často se navíc nechává strhnout atmosférou debaty, bývá popudlivý, někdy až vzteklý a hysterický. A tím si nové voliče rozhodně nezíská.
Kauza Čapí hnízdo
Babišovi nemusí pomoci ani případný rozsudek v jeho známé dotační kauze Čapí hnízdo, který by mohl být vynesen ještě před prvním kolem voleb – pokud tedy soud uzná Babiše vinným.
Expremiér a šéf hnutí ANO může také doplatit na souboj o druhé postupové místo mezi Nerudovou a Pavlem, který se podle posledních průzkumů hodně vyrovnal.
Právě tato „remíza“ může mobilizovat potenciální voliče obou kandidátů a při případném ochlazení v Babišově volebním jádru mohou v konečném účtování Nerudová s Pavlem získat více hlasů.
Uvidíme. Každopádně pořád platí, že Babiš je hlavním favoritem prvního kola prezidentských voleb. Jestli toto své postavení potvrdí, se dozvíme 13. a 14. ledna.