„Já se chci taky nechat naočkovat co nejdřív, i když jsem to už měl. Jednak nevěřím, že bych tu mrchu nechytl znovu, a šéf se zmínil, že ti, kdo si nechají píchnout vakcínu, možná dostanou odměny. Zároveň je u nás cítit takový neoficiální tlak na ty, kteří se zatím nepřihlásili,“ odpovídá příslušník hasičského sboru na otázku svého postoje k vakcinaci, která se u nás nesměle rozjíždí.
• 17 procent podnikatelů z průzkumu Hospodářské komory nevěří žádné vakcíně.
• 66 procent podnikatelů se naopak chce nechat co nejrychleji naočkovat.
• 50 procent podnikatelů doporučí zaměstnancům očkování.
• 4 procenta podnikatelů budou očkování proti covidu-19 vyžadovat.
• 35 procent podnikatelů se domnívá, že by zaměstnavatel neměl zaměstnance v otázce očkování ovlivňovat.
• 13 procent podniků podpoří očkování nějakým bonusem.
Podle strategie očkování zveřejněné ministerstvem zdravotnictví by na hasiče měla přijít řada nejdříve na konci jara, každopádně ale do června, kdy má probíhat tzv. první podfáze vakcinace. Přednost před nimi budou mít ti nejstarší a chronicky nemocní pacienti či senioři v sociálních zařízeních a zdravotníci v „první linii“.
Šli bychom do toho…
V hasičském sboru nyní finalizují seznam těch, kteří jsou ochotní nechat se „bodnout“, a už si určili vnitřní priority. Z 11 tisíc zaměstnanců by nejprve měli přijít na řadu ti, kteří pomáhají s testováním a ve zdravotnických zařízeních, dále zaměstnanci v operačním středisku, následně vedení a pak členové požárních jednotek. „Nikdo nemůže příslušníky sboru nutit. Provádíme obecnou osvětu zvláště v návaznosti na samotné onemocnění, které na nás dost dopadá zejména od října loňského roku, kdy počet nakažených a osob v karanténě byl více než deset procent sboru,“ říká Nicole Studená, mluvčí generálního ředitelství HZS.