Hrot24.cz
Obří vojenská pomoc USA: Izrael dostane stíhačky F-35, vrtulníky Apache a další zbraně

Shutterstock

Obří vojenská pomoc USA: Izrael dostane stíhačky F-35, vrtulníky Apache a další zbraně

Zástupci USA a Izraele se dohodli na obřím nákupu zbraní, který čítá 25 stíhaček F-35, 12 bojových vrtulníků Apache, 25 stíhaček F-15IA a další zbraně a munici.

Viktor Horák

Washington dodá Tel Avivu 25 letounů F-35, díky čemuž bude izraelská armáda disponovat 75 kusy, píše deník The Jerusalem Post. Dodávka letounů se očekává mezi roky 2026 a 2027.

Bílý dům obchod se zbraněmi potvrdil, ale zároveň vyjádřil znepokojení nad mírou agrese izraelských obranných sil v Pásmu Gazy. Američané kvůli tomu zvažují, že další přístup k dodávkám vojenského vybavení na Blízký východ budou revidovat. 

Bílý dům přesto prohlásil, že stojí „silně a pevně“ za Izraelem. „Izrael má právo a povinnost bránit se proti hrozbě Hamásu, přičemž musí dodržovat mezinárodní humanitární právo a chránit životy civilistů,“ uvedla Rada Bílého domu pro národní bezpečnost. „I nadále budeme odhodlaně podporovat Izrael v boji proti teroristům,“ píše se v prohlášení.

Izraelský deník The Times of Israel uvedl, že kromě 25 stíhaček F-35 je součástí obchodu také letka 25 stíhacích letounů F-15IA a dvanáct bojových vrtulníků Apache. Zástupce izraelského ministerstva obrany Ejal Zamir se před týdnem setkal s představiteli Pentagonu, ministerstva zahraničí, zástupci obranných společností a výrobců zbraní (například Lockheed Martin) a potvrdil nákup zbraní. Tel Aviv se již dříve dohodl se zbrojním gigantem Lockheed Martin na dodávce padesáti stíhaček F-35.

Země také jednaly o zrychlení a zvýšení dodávek munice a dalšího vojenského vybavení. Od začátku války Bílý dům poslal k izraelským břehům dvacet lodí a 250 nákladních letadel s deseti tisíci tunami výzbroje.

USA varují Izrael před agresivními kroky v Gaze

USA požadují, aby izraelské obranné síly zmírnily agresivní vojenský postup v Pásmu Gazy. Izraelci by měli otevřít další humanitární koridory a více pomoct palestinským civilistům, informuje zpravodajská agentura Reuters. Nálety a bombardování izraelské armády vyvolaly celosvětovou kritiku, ke které se přidal i prezident USA Joe Biden, jenž izraelský agresivní postup označil za „nevybíravý“.

Dokonce i Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) před pár dny předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti teroristickému hnutí Hamás. Soud, který zasedal na podnět Jihoafrické republiky, zároveň žádá, aby ho Tel Aviv do měsíce informoval, co učinil pro naplnění nařízení. Předběžné opatření ovšem nevyhovělo jihoafrickému požadavku, aby soud nařídil zastavit válečné operace v Gaze.