Klidné a tiché prostředí londýnské čtvrti Kensington se stalo místem, kde si rocková hvězda a frontman skupiny Queen Freddie Mercury pořídil luxusní rezidenci. Novogregoriánská vila s rozlehlou zahradou byla zpěvákovým útočištěm, kam se utíkal schovávat před davy fanoušků a novinářů. Shromáždil zde také rozsáhlou sbírku starožitnictví, umění a různých věcí, které získal na svých cestách po světě. Mercury svůj londýnský dům v závěti odkázal „lásce svého života“ a své bývalé snoubence Mary Austinové, která se o dům třicet let starala a nyní ho chce prodat za 30 milionů liber.
Mary Austinová zavzpomínala, jak poprvé spatřila Garden Lodge v roce 1980. Tehdy ještě tvořila pár s Freddiem Mercurym a doprovázela ho, když hledal v Londýně dům ke koupi. „Byl letní den, děti si hrály na zahradě a já jsem stála za Freddiem, když jsme sem přicházeli. Bylo tady tak neskutečné ticho a klid, které pokračovalo i v celém domě,“ řekla Austinová pro zpravodajský portál Bloomberg. Ještě toho dne se frontman skupiny Queen rozhodl nemovitost koupit za 500 tisíc liber. „Ale jedině pod podmínkou, že bude dům ihned stažený z nabídky prodeje.“
Hudebník zde žil v 80. letech a po jeho smrti byla domovní zeď ověšena květinami a milostnými vzkazy. Novogregoriánská vila byla postavena na počátku 20. století a nikdy nebyla otevřena pro veřejnost. Dům na adrese Logan Place v londýnské čtvrti Kensington byl postaven mezi roky 1908 až 1909 pro malíře Cecila Rea a sochařku Constance Halfordovou. V novogregoriánské vile kromě uměleckého páru bydlel např. předseda aukční síně Sotheby's Peter Wilson, nebo britský tajný agent a obchodník s uměním Tomás Harris.
Dům Freddieho Mercuryho je na prodej.
Dvoupodlažní dům s osmi ložnicemi, velkým arkýřem a ateliérovým křídlem navrhl architekt Enest William Marshall. Kolem zahrady se vine 2,4 metru vysoká kamenná zeď s tmavě zelenými vstupními dveřmi, jenž je vyzdobena vzkazy a nápisy od Mercuryho fanoušků. Aktuálně je dům i se zahradou na prodej s cenovkou 30 milionů liber. Mary Austinová také oznámila, že vybavení domu jako je nábytek, umělecká díla, starožitné a sběratelské kousky, apod. se bude prodávat a dražit v londýnské aukční síni Sotheby's. Sama Austinová v rámci londýnské aukce už část Mercuryho pozůstalosti prodala loni v září.
Podle aukční síně Sotheby's byla Garden Lodge Mercuryho „úkrytem“ a milovaným domem, kde frontman shromažďoval své sběratelské kousky. „Freddie zde hledal útočiště daleko od stadionových turné a života v záři reflektorů. Našel tady oázu klidu uprostřed Londýna,“ popisovala dům aukční síň, která prodávala Mercuryho slavný klavír, rukopis písně Bohemian Rhapsody nebo legendární zelené dveře od zpěvákova domu.
Snoubenka a nejlepší kamarádka. Kdo to je Mary Austinová?
Mary Austinová byla jednou z nejdůležitějších osob Mercuryho bouřlivého života, ale zároveň je také jednou z nejméně citovaných. Bývalá snoubenka Freddieho Mercuryho si přísně střeží své soukromí. Žena navázala s Mercurym milostný poměr na začátku 70. let, zanedlouho se zasnoubili, ale jejich vztah skončil kvůli Mercuryho homosexualitě, kterou si nechtěl přiznat. Přesto ale zůstali nejlepšími přáteli, Mercury se o ní často zmiňoval, v minulosti jí označil za „lásku svého života“ a věnoval jí slavný hit Love of my Life z roku 1975, doplňuje deník Financial Times.
„Náš vztah skončil v slzách, ale vyrostlo z něj hluboké přátelství, které nám nikdo nedokázal vzít,“ řekla Austinová v roce 2013 pro deník Daily Mail. „Byl úplně jiný než ostatní kluci, se kterými jsem se předtím setkala. Byl velmi sebejistý a charismatický, tedy něco, co jsem do té doby nepoznala. Velmi se mi líbil a začali jsme se spolu stýkat,“ vzpomínala Austinová na autora hitů Bohemian Rhapsody, We Are the Champions nebo Somebody to Love.
Daily Mail také připomíná, že údajně pouze ona zná místo Mercuryho posledního odpočinku, ale podle svých slov ho nikdy neprozradí. Důkazem jejích osudové lásky a silného přátelství je také to, že Austinová se stala dědičkou londýnské rezidence Garden Lodge a velké části Mercuryho majetku. V dovětku jeho poslední vůle údajně stálo, že „kdyby všechno bylo jinak, tak bys byla moje žena a toto jmění by bylo tvoje“.