Nezaměstnanost mladých v Číně láme rekordy
Nezaměstnanost mladých lidí v Číně dosáhla v srpnu nového maxima od zavedení aktuálního systému evidence v prosinci loňského roku. Podle údajů Národního statistického úřadu vzrostla míra nezaměstnanosti mezi lidmi ve věku 16 až 24 let, kteří nejsou ve škole, na alarmujících 18,8 %. To představuje výrazný nárůst z 17,1 % v červenci a 13,2 % v červnu.
šéfredaktor
Ekonomové připisují tento prudký nárůst kombinaci zpomalující ekonomiky a opatrných náborových strategií firem. Dan Wang, hlavní ekonomka HSBC, upozorňuje na „prudký pokles v sektorech městských služeb s vysokou přidanou hodnotou“ za poslední tři roky, které tradičně zaměstnávaly velký počet čerstvých absolventů.
Shaun Rein, zakladatel China Market Research Group, vysvětluje, proč firmy váhají s najímáním mladých pracovníků: „Mnoho firem nyní odmítá zaměstnávat čerstvé absolventy kvůli obavám z nákladů a právních komplikací spojených s případným propouštěním.“ Rein dodává, že vysoké náklady na propuštění zaměstnance v Číně vedou k paradoxu, kdy celková míra nezaměstnanosti není kritická, ale nezaměstnanost mládeže dosahuje rekordních úrovní.
Erica Tay z Maybank varuje před rizikem dlouhodobé nezaměstnanosti, zejména s přihlédnutím k tomu, že na trh práce vstupují nové ročníky absolventů, zatímco předchozí ročníky stále hledají zaměstnání.
Tyto alarmující statistiky přicházejí v době dalších ekonomických problémů, včetně pomalejšího než očekávaného růstu maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Čína čelí dalším výzvám, jako je klesající trh s nemovitostmi a nízká spotřebitelská důvěra po slabém post-pandemickém oživení.
Navzdory narůstajícím výzvám k uvolnění hospodářské politiky ponechala Čínská lidová banka v pátek svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny. To naznačuje, že řešení nezaměstnanosti mladých zůstává pro druhou největší ekonomiku světa značnou výzvou.