Německý trh s kancelářemi se propadnul nejvíce za dvacet let. Banky větří průšvih
Německá ekonomika klopýtá a nejistota ohledně kompletního návratu zaměstnanců do kanceláří narůstá. Do potíží to může dostat i úvěrující banky
Na propadu se podepsaly dražší financování a pomalá návratnost investic do kanceláří, které apetit investorů utlumily důkladněji, než pozorovatelé trhu očekávali.
Podle údajů, které zveřejnila německá bankovní asociace VDP, pokles ve čtvrtém loňském čtvrtletí zrychlil a ve srovnání s předchozím rokem dosáhl 13 procent. Za celý rok se pak ceny propadly o více než desetinu, což je nejvíce od počátku záznamů v roce 2003. A výhled přitom počítá s dalším poklesem na začátku roku 2024.
Banky v ohrožení
Krize v oblasti nemovitostí zasahuje kanceláře více než například rodinné domy, uvedl Jens Tolckmitt, výkonný ředitel VDP. Německá ekonomika klopýtá a nejistota ohledně kompletního návratu pracovníků do kanceláří narůstá; poptávka po kancelářích proto zůstává utlumená, citovala Tolckmitta agentura Bloomberg.
Problémy na trhu komerčních nemovitostí nepřímo ohrožují i další sektory, především banky. Hrozí, že některé z nich se kvůli tomu dostanou do obtíží. Obavy z jejich přílišného angažování v sektoru kancelářských budov rostou; německé finanční domy se kvůli tomu dostaly pod zostřený dohled investorů.
To neznamená, že politik takovou věc neumí popsat relativně libozvučně. „Komerční nemovitosti v největší evropské ekonomice zažívají období přizpůsobování, jako celek však jsou stabilní,“ komentoval nepříznivý vývoj německý ministr financí Christian Lindner pro agenturu Bloomberg. „Mnoho společností má obavy a musí svá očekávání korigovat,“ řekl vzápětí, aby svá předcházející slova téměř dokonale popřel.
Jednou z finančních institucí, jejichž účast na trhu komerčních nemovitostí vyvolala u investorů značný neklid, je Deutsche Pfandbriefbank. Cena jejích akcií kvůli tomu minulý pátek poklesla na historické minimum. Banka pak uvedla, že zvýšila rezervy na pokrytí potenciálních ztrát, jež by v důsledku oslabení zmiňovaného tržního segmentu mohla utrpět. Aby znepokojené investory uklidnila, zdůraznila v mimořádném tiskovém prohlášení, že její potřeby financování pro letošní rok jsou již z velké části pokryty.
Vzhledem k tomu, že potenciální kupci kancelářských prostor stále požadují větší slevy, než je většina prodávajících ochotna nabídnout, zůstanou podle Tolckmitta z VDP prodeje německých komerčních nemovitostí pravděpodobně slabé i letos. „Na začátku roku 2024 je trh stále v útlumu a ceny nadále klesají,“ uvedl šéf bankovní asociace.
Světlo na konci maloobchodního tunelu
Podle VDP skepsi mírně vyvažuje pohled na maloobchodní ceny nemovitostí, které meziročně klesly „jen“ o devět procent a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o necelá čtyři procenta. Bankovní asociace však upozornila, že trh maloobchodních nemovitostí trpí poklesem cen mnohem déle než kancelářské nemovitosti.
Zde bliká – alespoň z hlediska bank – jisté světlo na konci tunelu. Podle VDP se nájemné maloobchodních prostor stanovené v nových smlouvách meziročně zvýšilo o 2,5 procenta, což je rekordní hodnota od roku 2019. A přestože růst maloobchodního nájemného od roku 2003 lze nejlépe popsat jako chudokrevný, výnosy z maloobchodních nemovitostí v posledním čtvrtletí roku 2023 stouply o 12,7 procenta čímž překonaly předchozí rekordy.
Zvýšily se paradoxně i výnosy z nájmů kancelářských nemovitostí. Ty v posledním čtvrtletí roku 2023 meziročně vzrostly o 17,5 procenta; podle Tolckmitta však zůstaly za očekáváním investorů. Ti se těšili na žeň ještě tučnější v důsledku přesvědčivějšího návratu pracovníků z domovů do kanceláří. Pomalejší tempo tohoto návratu může být odrazem přesvědčení, že nastavení práce v kanceláři obvykle vyhovuje více managementu než řadovým pracovníkům.