Hrot24.cz
Miliardář Strnad dál posiluje. Se svou CSG koupil německý závod klíčový pro výrobu trhavin

CSG

Miliardář Strnad dál posiluje. Se svou CSG koupil německý závod klíčový pro výrobu trhavin

CSG je globálně působící holding. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl.

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada koupila na severozápadě Německa průmyslový park s výrobou nitrocelulózy potřebné pro produkci trhavin a střelného prachu. Hodnota transakce se pohybuje v řádu stovek milionů eur, napsal dnes server Seznam Zprávy, podle kterého tak jde o obchod za miliardy korun. Výrobu nitrocelulózy v německém Walsrode chce CSG za několik miliard korun rozšířit.

Podnik v Německu přebírá slovenská společnost MSM Group z portfolia CSG od americké firmy IFF, smlouvu podepsaly počátkem října. Transakce by po schválení regulačními orgány a dalších konzultacích měla být vypořádána v první polovině příštího roku, oznámila CSG.

Areál ve Walsrode má železniční vlečku a kogenerační elektrárnu. V částech komplexu, který přebírá CSG, pracuje zhruba 350 zaměstnanců z celkových 1 700 pracovníků v průmyslovém parku. Americká firma ve Walsrode vyrábí nitrocelulózu výhradně pro průmyslové účely, zejména pro produkci nátěrových hmot a tiskařských barev.

To chce CSG zachovat, zároveň plánuje kapacity ve Walsrode rozšířit a vyrábět tam i takzvanou energetickou nitrocelulózu, klíčovou surovinu pro výrobu trhavin a střelného prachu. „To si postupně vyžádá další investice do podniku v řádu několika miliard korun a konzultace s příslušnými regulačními orgány,“ uvedla CSG.

Výši transakce CSG nezveřejnila, podle svého mluvčího Andreje Čírtka skupina obchod financuje kombinací vlastních peněz a bankovního financování. Výroční zpráva společnosti Industriepark Walsrode za rok 2022 uvádí tržby 330 milionů eur (8,3 miliardy korun) a čistý zisk 8,7 milionu eur.

CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. Součástí skupiny jsou například automobilka Tatra Trucks, výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis.

V podnicích holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než 10 tisíc lidí. V loňském roce CSG zvýšila čistý zisk meziročně o 49 procent na 210 milionů eur, tržby vzrostly o 71 procent na 1,73 miliardy eur. Na tržbách skupiny se z více než 70 procent podílel obranný průmysl.