Pryč je doba, kdy si lidé často a bezhlavě na Vánoce půjčovali. Místo toho nastupuje doba větší úvěrové zodpovědnosti.
Za prvních deset měsíců letošního roku vzrostlo zadlužení domácností formou spotřebitelského úvěru o 0,9 procenta. V absolutních číslech narostl dluh ve formě půjček, kreditních karet a kontokorentů. Podle statistiky ČNB jen u bank došlo ke zvýšení o 2,4 miliardy korun. Pro srovnání, za stejné období loňského roku vzrostl objem spotřebitelských půjček českým domácnostem o 15,3 miliardy korun – tedy více než šestinásobně.
V době koronavirové krize to není asi žádné překvapení. Pojďme se ale podívat blíže, jak se chování českých domácností ve vztahu k dluhům změnilo. Doménou letošního roku je určitý „úklid v domácích financích“. V datech ČNB pozorujeme pokles v zůstatcích kreditních karet a kontokorentů, a to o více než čtyři miliardy od začátku roku. Nejvíce na jaře – v době, kdy velkým tématem byly odklady splátek. V tomto období řada domácností spojila požadavky na odklad splácení s konsolidací půjček a zůstatky kontokorentů a čerpání z kreditních karet klesaly čtyři měsíce v řadě. Za toto období klesly o čtyři miliardy. Přes léto se zůstatky zvýšily (souvisí to s vyššími útratami u kreditních karet), na podzim však došlo k dalšímu uzavření ekonomiky, které opět způsobilo přesun do půjček – konsolidací.
Je zde tedy patrný trend nahrazování drahého dluhu výhodnějším s výrazně nižším úročením. U kreditních karet je úročení často nad 20 procenty p. a., spotřebitelské půjčky jsou aktuálně úročeny v průměru 7,9 procenta p. a., v Equa bank nabízíme úrok již od 3,8 procenta p. a.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot