Hrot24.cz
Konec strachu, energetická krize je pryč, prohlásil šéf Shellu

Shutterstock.com

Konec strachu, energetická krize je pryč, prohlásil šéf Shellu

Ceny ropy, zemního plynu i elektřiny klesly a jsou opět stabilní, vysvětlil šéf ropného gigantu Shell.

František Novák

Tržní ceny fosilních komodit – plynu a ropy – a s nimi i ceny elektřiny, se vrací na úroveň, která panovala na trhu před ruskou invazí na Ukrajinu. Také prudké výkyvy cen energetických surovin jsou minulostí. I proto generální ředitel britského ropného a plynárenského gigantu Shell Wael Sawan neváhal prohlásit, že je energetická krize na evropské půdě konečně zažehnána.

„V posledním kvartále jsme mohli pozorovat v celém energetickém sektoru, že se opět vracíme na normalizovanou úroveň cen a úroveň marží z doby před rokem 2022,“ zdůraznil manažer libanonsko-kanadského původu v listu Financial Times. Podle něj jsou ceny ropy, zemního plynu a s tím související ceny elektřiny opět stabilní.

Zároveň šéf Shellu, který řídí jednu z největších ropných firem světa, slíbil, že multinárodní firmu, která loni vykázala tržby ve výši 317 miliard dolarů (7,4 bilionu korun), společnost zeštíhlí a zaměří se na její transformaci, aby dokázala uspět v energetickém sektoru i v době, kdy většina států světa slibuje odklon od fosilních zdrojů.

Společnost, která se obchoduje na londýnské burze, se může pochlubit působivými hospodářskými výsledky. Ve druhém kvartále vykázala zisk ve výši 6,3 miliard dolarů (148 miliard korun), což je o miliardu dolarů více než před rokem. Zároveň firma snížila čistý dluh o více než dvě miliardy dolarů, oznámil Sawan.

„Vytváříme prostor, abychom měli více peněz a rozhodli se, co s nimi chceme dělat,“ zdůraznil manažer s tím, že se chtějí připravit na energetických přechod od fosilních zdrojů k zeleným technologiím, ale také na možnost, že se bude cena ropy pohybovat na úrovni padesáti dolarů za barel.

Na druhou stranu se připomíná, že společnost Shell snížila investice do svých nových projektů. Výroba zeleného vodíku měla být generována obnovitelnými zdroji o instalovaném výkonu 4,6 gigawattů, ale projekt byl přehodnocen a výkon zelených elektráren snížen na 3,8 GW.

Londýnská firma také vycouvala z projektu produkce udržitelného paliva z bioodpadů v Rotterdamu. Naopak plánuje investovat do projektu zachycování uhlíku v Kanadě a postavit elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku v Německu.