Hrot24.cz
Komentář: Nepoučitelní investoři aneb Proč lidé neustále opakují stejné chyby na burze

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Komentář: Nepoučitelní investoři aneb Proč lidé neustále opakují stejné chyby na burze

Lidská hloupost je nekonečná a nikde to není vidět lépe než na finančních trzích. Zatímco inteligentní investoři volí osvědčené strategie, jako jsou například investiční fondy kopírující celý trh, masa nepoučitelných amatérů se dnes a denně vrhá do víru spekulací s vidinou rychlého zbohatnutí. Výsledkem pak jsou jen hořké slzy a prázdné účty.

Než se pustíme do kritiky výše zmíněných samozvaných expertů, podíváme se na tvrdá data. Studie Hendrika Bessembindera z Arizona State University odhalila šokující pravdu - za posledních 90 let na americkém trhu pouze 86 akciových titulů zajistilo nárůst bohatství o neuvěřitelných 16 bilionů dolarů. Ještě více alarmující je fakt, že jen 42,1 % všech akcií na NYSE, AMEX a Nasdaqu překonalo výkonností americké měsíční pokladniční poukázky. Co to znamená pro běžného investora? 

Jednoduše řečeno, pokud se snažíte vybírat jednotlivé akcie, pravděpodobnost, že vyberete ty správné, je mizivá. Je to jako hledat jehlu v kupce sena, a to ještě za tmy. Že by to ale odradilo ty, kteří se nedávno na sociálních sítích dozvěděli, že vůbec něco jako obchodování na burze existuje a propadli mylnému dojmu, že právě toto je jejich cesta ke zbohatnutí, se bohužel říct nedá. 

YouTube univerzita a noví Buffettové

Jen si to představte: Pepa Novák shlédne dvě investiční videa na YouTube, přijde mu, že tohle přeci zvládne taky, a už si myslí, že se stane novým Warrenem Buffettem. Přesvědčen o tom, že právě on disponuje jemnocitem pro levný nákup a drahý prodej, ideálně obratem, se vrhá do víru obchodování. Kupuje, prodává, řídí se více či méně pochybnými doporučeními označenými: „Toto není investiční doporučení“, a neví o tom, že v zásadě jen čeká na nevyhnutelné – až ho nemilosrdný trh semele, stejně jako před ním semlel všechny ty, kteří si mysleli, že na burzovní trhy vyzrají.

Tito lidé samovzdělaní (ačkoliv o vzdělání reálně vůbec nemůže být řeč) na internetu si vůbec neuvědomují, že pravděpodobnost toho, že se stanou milionáři díky svému "geniálnímu" stock-pickingu, je asi stejná, jako že vyhrají ve Sportce. Možná by pro ně vyšlo levněji koupit si třeba stírací los za 200 korun. S největší pravděpodobností by také žádné závratné jmění nevyhráli, ale alespoň by u toho přišli jen o drobné, a ne mnohdy o celoživotní úspory. Protože nic není silnějšího, než pocit, že teď už to vyjít musí. Že vám to připomíná gamblera v kasinu? Nejste daleko od pravdy...

Zkratka k bohatství? Spíše k chudobě

Všichni chtějí zbohatnout, nebo minimálně dosáhnout finanční nezávislosti a nemuset koncem měsíce řešit, že nevyjdou s penězi. To je lidská přirozenost. Jenže bohužel čím dál více se stává součástí této přirozenosti hamižnost a touha zbohatnout nejlépe přes noc a bez práce. Nikomu se nechce trpělivě si budovat své investiční portfolia pomocí osvědčených metod, lidé odmítají vidět, že za nejúspěšnějšími investory jsou léta zkušeností a praxe, která ne vždy přinášela jen zisky.

Co se tedy nejčastěji stane? Trh nově nalezené nadšence, co do něj skočí po hlavě s vidinou, že se potopí rovnou k truhle s pokladem, nemilosrdně potrestá. Ztráty se hromadí, frustrace roste, a pak už přijde jen známá písnička: „Investování na burze je podvod! Všechno je to hra, ve které běžný člověk nemůže nikdy vyhrát! Napálili mě, když tvrdili, že to je jednoduché.“ Poražení odcházejí, noví absolventi youtubové univerzity přicházejí a tak to jde pořád dokola.

Přitom výše zmíněná Bessembinderova studie jasně ukazuje, že problém není v trhu, ale v přístupu nezkušených a pomýlených investorů. Kdyby tito "experti" investovali do fondů kopírujících celý trh, tak by sice za noc nezbohatli, ani po roce by nejspíše nenabyli dojmu, že investováním nějak zvlášť vydělávají, ale měli by jistotu, že ve svém portfoliu mají i akciové superhvězdy které táhnou celý trh vzhůru. A po letech pravidelného investování s rozmyslem by si díky složenému úročení mohli užívat spokojené stáří s dostatečnou finanční rezervou.

Nepoučitelnost v plné parádě

Nejsmutnější na tom všem je, že někteří lidé se nikdy nepoučí. Sotva se otřepou z jedné ztráty, už hledají další "zaručený tip" na rychlé zbohatnutí. Je to jako sledovat opilce, který se po páté skleničce rozhodne, že další rundu určitě zvládne také bez problémů, a pak se s koncem večera kácí ze židle na zem a ráno ho čeká opravdu nepříjemné střízlivění. Ale co udělá? Večer jde opět do hospody… Bessembinderova studie by měla být obzvláště pro začínající a nezkušené investory jasným varováním napsané obřím neonovým písmem na obloze. Ale internetem vzdělaný expert si radši nasadí sluneční brýle.

Závěr: Buďte chytřejší než dav

Zatímco masy nepoučitelných investorů dál hrají svou ztrátovou hru, chytří jedinci volí cestu, která sice není sexy, není ani nikterak zvlášť vzrušující, ale má jednu nespornou výhodu – funguje. Volba je na každém, kdo se rozhodne do akcií investovat. Neměl by ale zapomínat na to, že trh je neúprosný učitel a lekce, které uděluje, jsou drahé. Možná je čas přestat opakovat stejné chyby, které udělalo mnoho lidí před vámi, pochopit význam Bessembinderových zjištění a konečně se něco naučit - investovat tak, aby člověk nehrál ruletu, kde místo čísel létá pomyslná kulička mezi akciovými tituly.

David Hercig je CEO investičního fondu Indexit

Související články