Komentář: Místo kokainu by se měl Jurečka raději starat o svůj resort
Lidovcům padají preference, a tak se snaží podlézat voličům chytlavými pseudotématy. Legalizace kokainu, o kterou nikdo reálně neusiluje, je jedním z nich.
redaktor
Médii sice v posledních týdnech probíhají znepokojivé zprávy o tisících důchodců, kteří už měsíce marně čekají na výplatu penze. Prý jim starobní dávku nemá kdo přiznat, vypočítat a vyplatit – České správě sociálního zabezpečení chybějí úředníci, a tak nestíhá.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si ale přesto našel čas, aby se zapojil do debaty o legalizaci, či lépe řečeno regulaci držení a užívání některých drog v Česku, a tvrdě kritizoval národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila.
Důvod? Jeden z předních českých expertů na návykové látky a jeden z hlavních autorů vznikající legislativy uvolňující restriktivní politiku vůči lehkým drogám v rozhovoru pro iDnes.cz možná trochu neuváženě popustil uzdu fantazii. Na hypotetickou otázku odpověděl, že si umí za určitých podmínek představit regulaci nejen u marihuany, tak jak se to chystá, ale také u mnohem kontroverznějšího kokainu.
Neměl samozřejmě na mysli legalizaci dovozu „krvavého“ koksu z Jižní Ameriky, a především šlo jen o vysloveně akademickou debatu, neboť podobně radikální návrh změn českého přístupu k drogové politice není a nikdy nebyl na stole, tedy alespoň na tom vládním. To ale nezabránilo Jurečkovi v hysterických výkřicích o nutnosti Vobořilova odvolání či alespoň umravnění. Prý se tak dlouho pohyboval v drogovém prostředí, až jím sám „načichl“.
Jurečka se navíc projevil jako expert na slovo vzatý. Varoval, že uvolnění pravidel pro kokain, byť ryze hypotetické, je nejlepší cestou do Mexika nebo do Bangladéše, kde prý drogy decimují mládež nebývalým tempem. Ano, do toho Mexika, kde kvůli tvrdé represivní politice umírají ve válkách narkobaronů tisíce lidí ročně. Ano, do toho Bangladéše, kde za tvrdé drogy hrozí přinejlepším dlouholeté vězení a přinejhorším trest smrti.
Stejnou odborností se blýskli i další hlavouni z KDU, kteří jako jeden muž křečovitě vtipkovali o PROdrogovém koordinátorovi. Prý chtějí opravdového PROTIdrogového, jenž řekne legálnímu kokainu jasné NE.
Pozorování lidovců, kteří v křeči z preferencí propadajících se na úroveň statistické chyby hledají chytlavé téma k vybuzení voličů, by vlastně bylo skoro veselé.
Bohužel ale hrozí, že jejich falešné kokainové argumenty zbourají také dlouhodobou snahu o rozumný zákon připravovaný mimo jiné právě Vobořilem, který by vyvedl z nelegality stovky tisíc lidí kouřících neškodnou marihuanu. A to už legrační není.