Kdo pojistí cizince? Konkurence se snaží rozbít monopol PVZP
Konkurence se pokouší rozbít monopol Pojištovny VZP na zdravotní pojištění cizinců.
V Česku nyní podle odhadů legálně žije až milion cizinců a jen menší část z nich tvoří uprchlíci před válkou na Ukrajině. Všichni cizinci ze zemí mimo Evropskou unii mají ze zákona povinnost uzavřít v Česku zdravotní pojištění. Je to i jedna z podmínek pro získání povolení k dlouhodobému pobytu u nás. Za uprchlíky platí pojištění stát, za většinu ostatních zaměstnavatelé. Zbývá tak zhruba šedesát tisíc klientů, vesměs dětí v Česku pracujících cizinců, za něž musejí pojištění zaplatit rodiče.
Dohromady jde ročně o částky mezi 600 a 800 miliony korun. Ve srovnání s téměř půlbilionem v celém systému veřejného zdravotního pojištění jsou to drobné, přesto se o pojišťování cizinců rozhořel boj. Od loňského srpna má na ně totiž monopol Pojišťovna VZP (PVZP) a konkurence se ho intenzivně snaží rozbourat.
Duo z ANO
„Nejkrvavější“ boje se vedou v parlamentu. Na dané téma se uskutečnilo již několik oficiálních i neoficiálních setkání příslušných výborů, poslanců a senátorů se zástupci VZP, ale i odpůrci jejího monopolu, kteří se logicky rekrutují hlavně z řad konkurenčních pojišťoven. Další setkání a výbory se podle informací týdeníku Hrot připravují.
Pro pochopení příběhu je nutné vrátit se trochu do historie. Zákon, který zajistil monopol pro Pojišťovnu VZP, protlačili dva poslanci ANO – Miroslav Janulík a Věra Adámková (nynější člen správní rady VZP, respektive její místopředsedkyně). Do té doby měli cizinci na výběr z šesti komerčních pojišťoven. Nyní má PVZP monopol zajištěný na pět let, tedy do srpna roku 2026, přičemž původně chtěli Janulík s Adámkovou monopol dokonce na deset let, což však zamítl antimonopolní úřad. Háček je v tom, že ani po skončení pětiletého monopolu PVZP se situace nevrátí to původního, konkurenčního stavu – cizinci se nebudou moci pojistit přímo u ostatních zdravotních pojišťoven, ale výhradně u jejich dceřiných společností.
Zaparkovaná novela
Situaci může změnit novela, která chce do pojišťování cizinců znovu pustit konkurenci. Už 2. dubna letošního roku ji schválil Senát a o čtyři dny později i vláda, ve Sněmovně zatím stále čeká, od počátku letošního března, na první čtení. „Poslanci ze zdravotního výboru dostali doporučení, aby ji takzvaně zaparkovali a zatím neprojednávali,“ upozornil týdeník Hrot jeden ze zákonodárců. Jméno si zveřejnit nepřál. Jeho slova nicméně potvrzuje zápis z jednání Správní rady VZP z letošního 28. března, kde se mimo jiné uvádí: „Je vznesen apel na přítomné zákonodárce ve věci senátního návrhu k provádění pojištění cizinců k odložení tohoto návrhu, zástupce předkladatele konstatoval, že si je vědom rizik v kontextu mimořádné doby a že sami předkladatelé budou usilovat o ‚zaparkování‘ senátního návrhu v Poslanecké sněmovně a zatím ho neprojednávat.“ Pod poněkud kostrbatě napsaným apelem jsou podepsaní nejen již staří známí Janulík a Adamová, ale také bývalý ministr financí a současný místopředseda správní rady VZP Miroslav Kalousek.
Přání se jim splnilo a zákon je zatím u ledu, byť patrně už moc dlouho nebude. Někteří senátoři a poslanci se monopolu VZP u pojištění cizinců začínají intenzivně věnovat. Mimo jiné proto, že se začínají objevovat oficiální stížnosti cizinců, klientů Pojišťovny VZP. Ti upozorňují, že pojistka od zavedení monopolu podražila o padesát až sto procent. Z e-mailu jednoho z klientů, který měl týdeník Hrot příležitost si přečíst, navíc vyplynulo, že se výrazně zhoršila i dostupnost některých služeb. Cizinci mohou navštěvovat jen lékaře, kteří mají smlouvu s PVZP, jejich seznam byl přitom v posledních měsících podstatně proškrtán, a tak se dojezdová vzdálenost k některým specialistům zvýšila z pár kilometrů na více než sto kilometrů. Cizinci už proti monopolu založili petici, kterou podepsalo přes 2500 lidí.
Navíc se zdá, že ani monopol na pojišťování cizinců PVZP nepomohl k lepšímu hospodaření. Pojišťovně dost výrazně klesl jeden z důležitých ekonomických ukazatelů, a to poměr mezi disponibilním a solventním kapitálem, ze 129 procent v roce 2020 na 111 procent v loňském roce. Novější údaj není dostupný. Jisté je, že situaci v pojišťovně začala se zvýšenou obezřetností sledovat Česká národní banka, která na její činnost ze zákona dohlíží. Aktuální ekonomickou situaci v Pojišťovně VZP před nedávnem v centrální bance vysvětloval i šéf VZP Zdeněk Kabátek a místopředseda její správní rady Miroslav Kalousek.