Hrot24.cz
Jak zabalit letadlo a poslat ho přes oceán do Chile. Česká firma sbírá „obalové Oscary“

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Jak zabalit letadlo a poslat ho přes oceán do Chile. Česká firma sbírá „obalové Oscary“

Vytvořit vhodný a kvalitní obal na výrobek je někdy jako vědecký úkol

Pavel Baroch

Pavel Baroch

redaktor

Ačkoli se laikovi může zdát, že na obalech není co vymýšlet, protože se výrobek zkrátka uloží do krabice nebo něčím omotá a pošle se do skladu, obchodu nebo k zákazníkovi, není to až tak pravda. Vymýšlení některých obalů je téměř jako vědecký úkol, nad nímž experti stráví dlouhé měsíce. Dokládá to rodinná firma Servisbal z Dobrušky, která dokázala zabalit i letadlo a poslat ho přes oceán do Chile.

Jako příklad uvádí vedení firmy i zakázku na vytvoření obalu na přední světlomety, kterou Servisbal dostal před několika lety od významné světové automotive firmy. Při vymýšlení nejlepšího řešení se ukázal jako zásadní problém ten, že jeden světlomet je levý a jeden pravý. To by znamenalo, že by každý potřeboval svůj obal.

Servisbal to ale nakonec vyřešil naprosto elegantně. Rozložený obal je vlastně větší plochý výsek z lepenky. Když se potřebuje zabalit levý reflektor, složí se na jednu stranu, když pravý, tak na druhou – jako rub a líc.

„Je to vlastně úplně jednoduché, ale přijít na to nám trvalo skoro rok,“ říká Ladislav Horčička, který před třiceti lety firmu zakládal se svou manželkou. Úplnou novinkou rodinného podniku je přepravní krabice z vlnité lepenky, která na uzavření před dopravou k zákazníkovi nepotřebuje žádnou lepicí pásku nebo jiné pojivo, protože se zavře mechanicky speciálně vymyšleným systémem.

Pro rodinný podnik v podhůří Orlických hor to je důležité proto, že chce být maximálně ekologický, na což ostatně odkazuje i firemní logo – zelený čtverec, který symbolizuje okno do budoucna. A ve druhém patře administrativní místnosti dokonce roste strom. „To vymyslel táta, je to zelené srdce naší firmy,“ vysvětluje syn Lukáš Horčička, který vedení firmy převzal před několika lety právě od svého otce.

V současnosti se východočeský podnik vyrovnává s dopady energetické a ekonomické krize. Snížil například teplotu v kancelářích i ve výrobě nebo montuje na střechu jedné haly fotovoltaickou elektrárnu.