J. D. Rockefeller: Konkurence je hřích
Elon Musk se přetahuje s Jeffem Bezosem o titul nejbohatšího člověka světa (teoreticky). Před sto lety bylo v té věci jasno: nejbohatším mužem byl John D. Rockefeller a byl by jím i dnes. Coby megaboháč je nenáviděn i obdivován – a teď i zpovídán rubrikou Tardis.
redaktor
Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.
Přepočteno na současné peníze byste dnes vlastnil 400 miliard dolarů. Co byste s nimi dělal?
Myslím, že schopnost vydělat peníze je dar od Boha. Věřím, že mám povinnost peníze vydělat a použít je ve prospěch svých bližních. To mi říká moje svědomí.
Mnoho vašich současníků o vás však často smýšlelo jinak, ne?
Jedna věc je pohodlně postávat v klidné nečinnosti a ohánět se slovy cynické moudrosti, a druhá věc je pustit se sám do práce a nesnadnými zkušenostmi se dobrat práva vyjadřovat vlastní silné názory.
Tak jinak – přinesly vám peníze štěstí?
Je chyba předpokládat, že lidé, kteří vlastní obrovský majetek, jsou pořád šťastni. Bohatství každého člověka je třeba nahlížet jako poměr jeho tužeb, výdajů a příjmů. Pokud se cítí bohatý s deseti dolary a jinak má, co potřebuje, pak skutečně bohatý je. Já už jsem dávno ztratil radost ze života jako takového. Jediná radost, která mi zbyla, spočívá v rozdávání toho bohatství.
Věříte v účinnost takové dobročinnosti?
Dobročinnost je škodlivá, pokud nepomáhá příjemci, aby se zbavil závislosti na ní. Jediná věc, která člověku skutečně dlouhodobě pomůže, je to, co vykoná sám. Peníze, k nimž přijde bez námahy, jsou málokdy k čemu dobré a často jsou kletbou.
Kdybyste podnikal dnes, která z pravidel, jimiž jste se řídil kdysi, by platila i dnes?
Schopnost jednat s lidmi je stejně obchodovatelná komodita jako cukr nebo káva a já jsem ochoten za ni zaplatit víc než za kteroukoli jinou pod sluncem. Také bych raději zaměstnal člověka, který pracuje s nadšením, než člověka, který všechno ví.
Myslíte, že byste byl dnes stejně úspěšný podnikatel jako na přelomu 19. a 20. století?
Kdo se do něčeho pustí s myšlenkou na prosté zbohatnutí, nemůže uspět; musí mít vyšší ambice než to. Na úspěchu v podnikání není nic záhadného. Pokud každý den úspěšně splníte, co splnit máte, budete se přitom pohybovat v rámci obchodních zákonů a udržíte si čistou hlavu, povede se vám dobře.
Máte nějaký recept na vydělávání peněz, lepší než ostatní lidé?
Takových pravidel je několik. Nakupujte, když v ulicích teče krev. Nic nesvádějte na marketingové oddělení; odpovědnost nese vždycky šéf. Přátelství, jež vzejde z podnikání, bývá dobré. Podnikání, jež vzejde z přátelství, bývá na zabití.
Jak reagujete na nařčení, že jste býval příliš tvrdý – k sobě, konkurentům, partnerům, rodině...?
Prostě u mě začal sílit dojem, že je lepší, abych nechal peníze otročit pro sebe, než abych otročil já pro peníze. Třeba americká krása – myslím růži toho jména – může dorůst své nádhery a vůně a okouzlovat obdivovatele jenom tak, že oštípáte raná poupata okolo ní. To není nějaký sklon ke zlu, který by byl vlastní byznysu. Je to prostě uplatnění přírodních a božích zákonů.
Co soudíte o pravidlech současného kapitalismu?
Konkurenční boj je hřích.
Jak to?
Podívejte, já umím vydělávat peníze způsoby, o nichž vy nic nevíte.
To věřím... Jak na vás působí protesty proti kapitalismu per se – od osmašedesátého roku až po Black Lives Matter?
Věřím, že pravda a spravedlnost jsou k udržení společenského řádu nezbytné. Ale také věřím, že společným jmenovatelem veškerého úspěchu je usilovná práce. Až práce vyjde z módy, můžeme se dočkat toho, že se civilizace docela rozloží.