Domy, byty, pozemky. Češi milují investice do nemovitostí, kryptu naopak nevěří

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Domy, byty, pozemky. Češi milují investice do nemovitostí, kryptu naopak nevěří

Největší posun za posledních pět let zaznamenaly investice do akcií a dluhopisů, které jsou v současnosti atraktivní pro 36 procent Čechů.

Nejzajímavější možností investování nebo spoření peněz je pro 80 procent Čechů vlastnictví domu nebo bytu. Na druhém místě je se 72 procenty vlastnictví pozemku a na třetím místě s 54 procenty spořicí konto.

Následují investice do drahých kovů, které jsou atraktivní pro 49 procent Čechů. Vyplývá to ze srpnového Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate, který vychází z průzkumu mezi tisícem respondentů starších 16 let.

Vlastnictví domu či bytu se mezi investičními nástroji těší setrvalé oblibě a proti loňsku si dál polepšilo o jeden procentní bod. Naopak vlastnictví pozemku a spořící účet zaznamenaly proti loňsku o jeden bod pokles.

O dva procentní body klesla atraktivita spoření investicemi do drahých kovů. „Právě drahé kovy jsou však dlouhodobě považované za relativně bezpečnou a stabilní možnost uchování kupní síly peněz. Cena zlata se jen v letošním roce zvýšila o 28 procent na rekordních více než 2 600 dolarů za unci,“ uvedl manažer zákaznické péče Golden Gate Pavel Řihák.

Největší posun za posledních pět let zaznamenaly investice do akcií a dluhopisů, které jsou v současnosti atraktivní pro 36 procent Čechů. To je o 11 procentních bodů více než v roce 2019.

Obliba spořících účtů se zvýšila o deset bodů na 54 procent. Naopak stavební spoření má ve srovnání s dobou před pěti lety poloviční podporu, a sice 28 procent.

Zhruba o polovinu klesla od roku 2021 obliba kryptoměn, a to z 32 procent na 17 procent. „Ukázalo se, že bitcoin v očích střadatelů nemá funkci jako zlato, tedy bezpečný přístav v době krize a spoření na horší časy. I přes tento pokles ale lidé kryptoměny nakupují a spekulují na nich,“ doplnil ředitel společnosti Bit.plus Martin Stránský.