Hútíové zapálili tanker s milionem barelů ropy. Rudému moři hrozí ekologická katastrofa
Jemenští povstalci zaútočili raketami na řecký ropný tanker a následně jej výbušninami zapálili. Hrozí, že obrovské množství ropy zničí vzácné mořské ekosystémy.
redaktor
Řecký tanker Sounion už týden hoří po útoku jemenských rebelů, které podporuje Írán. Americké ministerstvo obrany varovalo, že z něj uniká ropa, která může způsobit obrovskou ekologickou katastrofu v Rudém moři, které patří mezi nejoblíbenější destinace potápěčů a milovníků podmořských přírodních krás z celého světa. Vyskytují se tu jedinečné korálové útesy a 1200 druhů ryb.
Hútíové útočí už několik měsíců na lodě na jedné z nejrušnějších námořních cest – ročně se jedná o zboží v hodnotě bilionu dolarů – světa údajně kvůli Izraeli a jeho konfliktu s teroristickým hnutím Hamás a Hizballáh.
Ropný tanker s milionem barelů ropy na palubě (150 tisíc tun ropy) se podle tiskového tajemníka Pentagonu generálmajora Patricka Rydera dostal pod palbu při plavbě z Iráku do Řecka. Celá posádka složená z Filipínců a Rusů byla evakuována francouzským torpédoborcem.
„Obchodní loď Delta Sounion leží nehybně v Rudém moři a v současnosti hoří. Zdá se, že z ní uniká ropa, což představuje jak navigační riziko, tak potenciální ekologickou katastrofu," řekl Ryder. Podle amerických úředníků zatím samotný ropný náklad nehoří, ale požár se může rozšířit.
Před rizikem ekologické katastrofy varoval i šéf Mezinárodní námořní organizace OSN Arsenio Dominguez. Případ hořícího ropného tankeru považuje za mimořádně nebezpečný. „Jsem extrémně znepokojen situací ohledně tankeru Sounion, který byl cílem útoku při cestě jižním Rudým mořem," uvedl Dominguez. Škody na životním prostředí celého regionu mohou být obrovské.
Hořící tanker se nachází zhruba 77 námořních mil (143 kilometrů) západně od jemenského přístavu Hudajda. Únik 150 tun ropy by pravděpodobně způsobil nejvážnější ropnou katastrofu na moři od roku 2018, kdy havaroval tanker Sanchi a do Jihočínského moře uniklo 113 tisíc tun kondenzátu zemního plynu. Dosud největší únik ropy do moře se datuje do roku 1991, kdy se potopil u pobřeží Angoly tanker ABT Summer a vyteklo 260 tun ropy.
Snahy řecký tanker ovládnout a požár uhasit se zatím nedaří, protože panují obavy z dalších raketových útoků jemenských teroristů. Pentagon oznámil, že se dva americké remorkéry už pokusily loď dostat pod kontrolu, ale Hútiové jejich posádkám hrozili napadením.
Blízkovýchodní analytik poradenské společnosti EOS Risk Group Martin Kelly varoval, že je hořící tanker obrovským problémem pro celý region. Znepokojovat by měl všechny státy ležící okolo Rudého moře, které je označováno za jedno z nejčistších moří vůbec.