Hrot24.cz
Hotel v Moskvě i útok na Vídeň. Vítek má za sebou rekordní rok

foto Shutterstock.com

Hotel v Moskvě i útok na Vídeň. Vítek má za sebou rekordní rok

Růst cen nemovitostí v loňském roce pomohl skupině CPI miliardáře Radovana Vítka k rekordním číslům. Hodnota majetku skupiny vzrostla o pětinu na 380 miliard korun a vyhlíží spojení s rakouskými obry.

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Realitní investor Radovan Vítek zažívá životní období, když jeho CPI stojí doslova na prahu nové, velké éry. Bez ohledu na geopolitický neklid Vítek totiž dotahuje rekordní operaci, v jejímž rámci pohltí hned dva rakouské realitní konkurenty. V tuto chvíli ovládá ve skupině Immofinanz kolem 55 procent a dál dokupuje. Tato akvizice jej zároveň nasměrovala k majetkově provázané společnosti S Immo. Až CPI oba konkurenty pohltí, stane se bezpečně největším realitním hráčem v regionu s majetkem přes 21 miliard eur. 

Ale už nyní jeho CPI dosahuje rekordních čísel. „Rok 2021 byl rokem úspěšného růstu skupiny CPIPG. V průběhu roku jsme realizovali chytré akvizice, posílili naši kapitálovou strukturu a rozšířili naši základnu kapitálových investorů,“ uvedl k výsledkům skupiny CPIPG za rok 2021 její generální ředitel Martin Němeček.

Tedy ještě bez započtení jeho rakouských akvizičních cílů se hodnota aktiv skupiny v roce 2021 vyšplhala na 14,4 miliardy eur, což je v přepočtu přes 380 miliard korun. Meziročně je to o 21 procent více. Samotná hodnota nemovitostního portfolia vzrostla dokonce o 27 procent na 13,1 miliardy eur. Polovinu z toho tvořily kancelářské projekty, zejména v Praze, Varšavě a Berlíně. 

Za růstem hodnoty skupiny stojí zejména přecenění stávajícího portfolia směrem vzhůru a rovněž některé nové akvizice. Díky inflaci u cen nemovitostí se také skupině o několik procent snížila výše zadlužení. 

Skupině se rovněž podařilo zvýšit příjmy z nájemného na stávajícím portfoliu o sedm procent oproti roku 2020. Celkem šlo o 363 milionů eur. EBITDA skupiny, tedy hrubý provozní zisk, vzrostla o devět procent na 368 milionů eur.

Skupině se také loni probral segment hotelů, ve kterém má CPI hotely asi za 800 milionů eur. Oproti čisté ztrátě tři miliony eur v roce 2020 se loni hotelový byznys CPI vyhoupl do zisku čtrnáct milionů eur.  

Dopad současné války na Ukrajině na byznys CPI není přímý. Skupina v rámci humanitární pomoci vyčlenila desítky lůžek ve svých hotelech pro válečné uprchlíky, například ve známém hotelu v Ústí nad Labem s příznačným jménem Vladimír. Jedinou přímou obětí v rámci aktiv CPI je Spa Hotel Pokrovka v Moskvě. Ten si skupina cení na sedmnáct milionů eur, což představuje jen asi desetinu procenta hodnoty celého portfolia CPI.