Německá vláda mění postoj a připouští, že by mohla povolit prodej stíhaček Eurofighter do Saúdské Arábie. Přitom ještě nedávno prodej blokovala s tím, že v Rijádu panuje autokratický režim, který nerespektuje lidská práva.
Stíhačky Eurofighter vyrábí evropské konsorcium firem Airbus, BAE Systems a Leonardo. Projekt zastřešuje firma Eurofighter Jagdflugzeug se sídlem v Německu. Samotná společnost uvádí, že vyrobila a má objednávky na více než 680 kusů těchto dvoumotorových stíhacích strojů. Slouží zejména v britském, německém, italském a španělském letectvu. Velký zájem o ně projevilo i islámské Království Saúdská Arábie, které si objednalo celkem 72 tryskáčů.
Problém spočívá v tom, že dodávku dosud blokovala německá vláda, které se nelíbí, že silně teokratický režim v Rijádu porušuje lidská práva (největší rozruch způsobila vražda odpůrce režimu Džamála Chášukdžího v říjnu 2018). Nyní se ale postoj Berlína mění.
Zelená ministryně zahraničí Annalena Baerbocková vysvětluje obrat tím, že Saúdové hrají pozitivní roli v konfliktu na Blízkém východě a pomáhají Izraeli. V Jeruzalémě politička oznámila, že saúdskoarabské letectvo sestřeluje rakety povstaleckých Hútíú v Jemenu, které míří proti Izraeli.
Bohatá ropná monarchie výrazně pomáhá židovskému státu v boji proti teroristům z Hamásu, tvrdí šéfka německé diplomacie. „Jako německá federální vláda se už nestavíme proti britským úvahám o dalších eurofighterech pro Saúdskou Arábii,“ vysvětlila. Ve hře je aktuálně dodávka 48 strojů, kterou prosazuje Velká Británie.
Německo má právo veta v dodávkách zbraní od evropských firem s německou účastí v momentě, kdy se rozhodne, že potenciální kupec porušuje lidská práva nebo nepřiměřeně zasahuje do regionálních konfliktů. O zastavení dalšího prodeje stíhaček rozhodla vláda Olafa Scholze loni v červenci s platností do voleb, které se v Německu konají na podzim 2025. Dodávky ale německá vláda blokuje už od roku 2018.
Ostatní politici německých Zelených nicméně obrat v exportní politice zbraní odmítají. Spolupředsedkyně zelených Ricarda Langová tvrdí, že režim v Rijádu i nadále porušuje lidská práva a nerespektuje demokratické principy západních zemí. „Bylo by správné, kdybychom se drželi postoje, že žádné eurofightery nebudou do Saúdské Arábie dodány,“ zdůraznila.
Šéfka mládežnické organizace Zelených Svenja Appuhnová dokonce označila saúdskoarabský režim za jeden „z nejstrašnějších na světě“. Baerbocková si ale stojí za svým a oceňuje i to, že vlády v Rijádu a Tel Avivu nepřerušily ani po vypuknutí války v Gaze politické a vojenské sbližování.