Hrot24.cz
Hlavně vydělat: sociální sítě uživatele s ADHD potřebují, zároveň jim ale nabízejí léčbu

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Hlavně vydělat: sociální sítě uživatele s ADHD potřebují, zároveň jim ale nabízejí léčbu

Je nekonečnou ironií, že léčbu ADHD a poruch soustředění propagují sociální sítě, jejichž obchodní model je na vyvolávání a využívání takových poruch založen. Členům vedení firmy Done Global, která takto zacílený marketing využívala, to vyneslo na sto milionů dolarů – a patrně dlouhá léta ve vězení.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Na marketingové praktiky společnosti Done Global zabývající se telemedicínou se zaměřily americké federální úřady. Americké ministerstvo spravedlnosti nechalo minulý týden zatknout nejvyšší manažery firmy, jimž hrozí několikaleté vězení.

Done Global má na krku obvinění z předkládání podvodných žádostí o úhradu nákladů a z maření výkonu spravedlnosti v rámci schématu, jehož cílem bylo zajistit uživatelům sociálních sítí snadný přístup k celkově více než 40 milionům stimulačních tablet. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zakladatelka firmy Ruthia He a prezident David Brody cílili na potenciální zákazníky klamavými reklamami na platformách sociálních médií, jako je Facebook a TikTok. Měli si tím přijít na více než 100 milionů dolarů

Pozornost úřadů si firma vysloužila poté, co objem prodeje léků na hyperaktivitu (či ADHD, syndrom snížené schopnosti soustředění) během několika postpandemických let po celém světě prudce vzrostl. Paradoxně nejpřesnější statistiky na to téma si do médií našly cestu nikoli v Americe, nýbrž v Británii. 

Trojnásobná rychlost 

Podle analýzy (zveřejněné již letos v únoru) rostl celkový počet receptů na léky proti řečené poruše, dříve spojované především s dětmi, v období od května 2020 do září 2023 třikrát rychleji, než velela očekávání.

Paradoxně za tímto nárůstem stojí majetnější Britové, ačkoli jsou méně ohroženou skupinou než jejich méně majetní krajané. Podle ostrovních zdravotnických odborníků je pravděpodobnost výskytu ADHD vyšší u pacientů s nižšími příjmy. Rostoucí zatížení tamního systému státních zdravotnických služeb NHS však znamená, že bohatší pacienti, kteří si mohou dovolit soukromé služby s kratšími čekacími dobami, mají k diagnostice a léčbě rychlejší přístup. 

„Po celá desetiletí existuje neuspokojená poptávka, kterou se nyní všichni snaží uspokojit. Bude velmi, velmi těžké ji uspokojit,“ řekl Adam Joiner, ředitel společnosti Psychiatry UK, jednoho z největších poskytovatelů služeb v oblasti léčby ADHD. 

„Dlouhé čekání tlačí mnohé k soukromému vyšetření,“ řekl Mike Smith, klinický vedoucí služby NHS pro dospělé s ADHD v Leedsu. Dodal, že to částečně ovlivnily platformy sociálních médií, jako je TikTok, kde videa označená tagem #adhd získávají disproporčně mnoho pozornosti.

„Zjevný nárůst využívání léčby ADHD mezi méně majetnými by mohl být způsoben jejich vyšší informovaností,“ dodal Smith. Poptávka po léčbě ADHD v západních zemích rychle stoupá s tím, jak se zlepšuje povědomí o tomto onemocnění a jeho zviditelnění. To platí zejména u skupin potenciálních pacientů, kteří o sobě donedávna jako o pacientech neuvažovali.

V hlavní roli pandemie 

Podle údajů NHS Business Services Authority (britský státní orgán, který poskytuje podpůrné služby NHS) se celkový počet objednávek léků na ADHD, de facto stimulantů centrálního nervového systému, od května 2020 do září 2023 zvýšil o 60 procent. Vzhledem k historickým trendům se přitom očekával pouze nárůst o 22 procent. 

Vtip je v tom, že lidé na obou stranách Atlantiku mají sklon čekací lhůty obcházet a diagnostikovat se svépomocí. To přivádí řeč zpět k firmě Done Global. Ta funguje jako most mezi pacienty a lékaři. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že společnost omezila lékařům přístup k informacím o pacientech a nařídila jim, aby poskytovali pilulky, i když k tomu nebyl žádný slušný důvod.

Konzultační struktura společnosti odrazovala od následných návštěv a platila praktickým lékařům podle toho, kolik receptů vypsali. Pokračovala v těchto praktikách i poté, co vyšlo najevo, že někteří její klienti se předávkovali a zemřeli. 

Umožnila to díra v zákonné praxi s kořeny v protipandemických opatřeních. Během pandemie americká vláda přestala vymáhat dodržování zákona, který vyžaduje, aby pacienti, kteří chtějí získat recept na „kontrolované látky“, navštívili lékaře osobně. To otevřelo dveře pro Done Global a další telemedicínské startupy k pohodlnému prodeji stimulantů, jako je Adderall. Stačila k tomu - obvykle jen několikaminutová - online konzultace.

Zásah amerických úřadů proti autodiagnostické praxi masově živené sociálními sítěmi by mohl přerušit léčbu 30 až 50 tisíc pacientů. Není přitom vyloučeno, že mnozí z nich ji skutečně potřebují. Údaje o potřebnosti medikace z pochopitelných důvodů neexistují. 

Hyperaktivita s ADHD přitom není zanedbatelný problém. Výzkum poradenské firmy Deloitte v Austrálii zjistil, že tam tato porucha postihuje více než půl milionu dospělých osob. V roce 2019 mělo snížení produktivity kvůli ní připravit tamní ekonomiku 20 miliard (australských) dolarů. 

Nekonečná ironie 

Zpráva serveru Vox.com z roku 2022 odhalila, jak snadno se lidé mohli sami diagnostikovat jako osoby s ADHD. Obrovskou práci odvedla sociální síť TikTok - hashtagy #ADHD a #ADHDTikTok měly v té době dohromady 18 miliard zobrazení. Lidé se po jejich zhlédnutí začali obracet na firmy zabývající se medicínou na dálku, aby jim zajistily přístup k Adderallu a dalším lékům na podobné bázi.

Odborníci již tehdy varovali, že influenceři mohou šířit dezinformace a vést lidi k nesprávné diagnóze hyperaktivity s ADHD, která medikaci nutně nevyžaduje. V zemi, v níž se polovina obyvatel domnívá, že koronavirovou pandemii sestrojili George Soros a Bill Gates, aby pomocí vakcín ovládli lidstvo, však takové varování pochopitelně zapadlo.  

Podobně zůstává stranou pozornosti nekonečná ironie faktu, že léčbu poruch soustředění propagují sociální sítě. Jejich obchodní model je přitom na vyvolávání a využívání takových poruch založen.

Související články