Gazprom vydělává na těžbě „západního“ plynu v Severním moři. Nehorázná podpora Putina, zní kritika
Ruský plynárenský gigant Gazprom loni vydělal 45 milionů eur (více než miliardu korun) díky těžbě na plynovém poli Sillimanite, které se nachází v britských a nizozemských vodách Severního moře. Vyplývá to z účetních záznamů, na které se odvolává BBC.
Šéf britských opozičních Liberálních demokratů Ed Davey označil za naprosto nepřijatelné, že plyn z britského území podporuje nezákonné vojenské tažení ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině. Britská vláda uvedla, že zesílí ekonomický tlak na Rusko.
Gazprom těží plyn na poli Sillimanite od roku 2020. Pole provozuje v rámci společného podniku s německou firmou Wintershall, vytěžený plyn se dostává na pevninu v Nizozemsku. Podle BBC nic nenaznačuje, že je tento způsob podnikání nezákonný, ačkoli Británie, Evropská unie a Spojené státy už zavedly řadu hospodářských sankcí, které mají omezit schopnost Ruska financovat válku na Ukrajině.
Nezisková organizace Global Witness označila těžbu Gazpromu v Severním moři za „obžalobu přístupu Británie k ruské ropě a plynu“. Podle organizace je absurdní, že Gazprom smí těžbou v Severním moři finančně podporovat Putinův režim, ačkoli britská vláda ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje.
Gazprom, který ztratil většinu svého podílu na evropském trhu, když ruská vojska loni koncem února napadla Ukrajinu, se snaží přeorientovat export plynu do Číny a do Turecka. To ale vyžaduje rozsáhlé finanční injekce do výstavby infrastruktury pro přepravu plynu.
Evropská unie se po začátku války na Ukrajině rozhodla dovoz plynu z Ruska co nejvíce omezit. Analýza Global Witness ale v létě ukázala, že EU dováží mnohem více ruského plynu než před válkou na Ukrajině ve zkapalněné formě po moři jako LNG.