„Lepší než lidské oko.“ Muskův Neuralink vyvíjí nadějný implantát pro obnovu zraku

Shutterstock.com

„Lepší než lidské oko.“ Muskův Neuralink vyvíjí nadějný implantát pro obnovu zraku

Elon Musk se svým Neuralinkem zaznamenal další úspěch. Jeho experimentální implantát zaměřený na obnovu zraku získal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označení „průlomové zařízení“.

Kristina Blümelová

Experimentální zařízení s názvem Blindsight by mělo umožnit vidět i pacientům, kteří kteří přišli o obě oči a o zrakový nerv. „Za předpokladu, že je zraková kůra neporušená, umožní poprvé vidět i těm, kteří jsou slepí od narození,“ uvedl Musk ve svém příspěvku na síti X a dodal, že je ale třeba být trpělivý. „Vidění bude z počátku slabší, dalo by se přirovnat k nízkému rozlišení grafické karty Atari. Má ale potenciál být v konečném důsledku lepší než přirozený lidský zrak, protože zviditelní i infračervené, ultrafialové či rádiové elektromagnetické záření. Uživatel bude mít zrak jako Geordi La Forge.“ 

Musk ve svém příspěvku odkazoval na fiktivního hlavního inženýra z kultovního seriálu Star Trek, který byl od narození slepý. Místo očí tak používal přístroj, který právě umožňoval vidění v různých částech elektromagnetického spektra.

Společnost Neuralink však doposud neodpověděla na žádost agentury Reuters, aby uvedla podrobnosti. Zatím tedy není jasné, kdy práce na implantátu Blindsight dojdou do fáze klinických zkoušek na pacientech. Komentář zpravodajské agentuře v neposkytla ani americká FDA.

Společnost Neuralink, kterou v roce 2016 založil Musk se skupinou dalších inženýrů, vytváří rozhraní s mozkovým čipem, které lze implantovat do lebky. Implantát by měl pomoci pacientům s poruchou hybnosti znovu se hýbat a případně i komunikovat skrze počítač či telefon.

Jak ale informuje Reuters, startup v současné době testuje implantát, který má paralyzovaným pacientům umožnit používat digitální zařízení pouhým myšlením. Tento implantát tak dává naději například pacientům se závažným poraněním míchy. Podle podrobností v databázi klinických studií americké vlády by se do této studie, která by měla trvat několik let, měli zapojit tři pacienti. Začátkem letošního roku společnost Neuralink úspěšně implantovala zařízení druhému pacientovi, který s jeho pomocí hraje videohry a učí se navrhovat 3D objekty.