Čupr léčí Pilulku, situace je prý vážná. Síti lékáren bude šéfovat jeho manažer
Miliardář Tomáš Čupr změny vysvětluje nepříznivým stavem, který teď v Pilulce panuje. Chce ho zvrátit a ochránit svou investici.
redaktor
Není to ani týden, co zakladatel online supermarketu Rohlík Tomáš Čupr dostal zelenou k ovládnutí sítě lékáren Pilulka. Před pár dny mu to povolil slovenský antimonopolní úřad, ten český tak učinil už dříve. A Čupr nelenil. Do čela Pilulky už stihl dosadit Petera Kleknera, který vede skupinu TCF Capital. Ta rovněž patří pod křídla Čuprova impéria. A právě ona Pilulku – prostřednictvím své firmy Growth Expert – kupuje.
Změny vysvětluje Čupr nepříznivým stavem, který teď v Pilulce panuje. „Na základě posledních dostupných informací, které síť zveřejnila, je jasné, že je situace v Pilulce mnohem vážnější než v době, kdy jsem jí poskytl půjčku. Svou aktivní účastí v operativě se společně s týmem TCF Capital pokusíme tento stav zvrátit a ochránit tak nejen naši investici, ale i tisíce drobných akcionářů,“ uvedl.
Kleknerův příchod rovněž znamená, že se z vedení firmy stahují její dosavadní šéfové, kterými byli zakladatelé Pilulky bratři Martin a Petr Kasovi. Ti ovšem zůstavají na pozicích členů představenstva.
Síť lékáren se v problémech zmítá již delší dobu. Loni prohloubila čistou ztrátu meziročně o více než 110 milionů na 175,9 milionu korun a tržby jí klesly zhruba o 12 procent na 2,1 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů) vykazuje za první pololetí tohoto roku ztrátu necelých 22 milionů korun.
Za poklesem stojí především náklady na neúspěšné zahraniční expanze a na transformaci firmy. Pilulka, která v Česku provozuje e-shop a vlastní i partnerské kamenné obchody v Česku, se loni v létě rozhodla ukončit své podnikání v Rumunsku. Ke konci roku skončila i v Rakousku a Maďarsku. Počet jejích zaměstnanců pak klesl o více než 120 na 260.
S akciemi Pilulky se na trhu Start pražské burzy začalo obchodovat v říjnu 2020 za upisovací cenu 424 korun. Za pandemie covidu-19, která prospívala podnikání internetových obchodů, vystoupaly v lednu 2022 až téměř na 1 800 korun.
Loni v létě začal pokles pod upisovací cenu, další výrazný propad následoval počátkem letošního června po zveřejnění loňských výsledků. Po oznámení úvěru hodnota akcií vzrostla na 221 korunu za akcii, od července ale znovu klesla, páteční obchodování končily s hodnotou 167 korun.
S přispěním ČTK