Čínská energetická krize: vedra paralyzují města
Východní pobřeží Číny se v posledních dnech potýká s extrémními vedry, která výrazně zvyšují poptávku po elektrické energii a ohrožují úrodu rýže ve vnitrozemí. Města jako Hangzhou a Šanghaj zaznamenávají rekordní spotřebu elektřiny a zavádějí opatření k úspoře energie.
šéfredaktor
Hangzhou, domov 12,5 milionu obyvatel a sídlo technologických gigantů jako Alibaba a NetEase, zakázalo veškeré nepotřebné venkovní osvětlení a světelné show. Od pátku zde teploty přesahují 40 °C. Šanghaj poprvé v historii překročila maximální zátěž elektrické sítě 40 milionů kilowattů, přičemž centrální oblast Lujiazui spotřebovává dvakrát tolik energie na čtvereční kilometr než Manhattan v New Yorku nebo čtvrť Ginza v Tokiu.
Meteorologové přisuzují rekordní horka v roce 2024 globálnímu oteplování, i přes chladicí efekty fenoménu La Niña. Čína zažila nejteplejší jaro od roku 1961, následované nejteplejším květnem a týdny sucha v centrální zemědělské oblasti.
Očekává se, že vysoké teploty zasáhnou části provincií Hubei, Hunan, Jiangxi, Anhui a Zhejiang do neděle, což koliduje se sklizní rýže brzké sezóny. Zemědělci jsou vyzýváni k intenzivnějšímu zavlažování, aby ochránili úrodu rýže v regionu.
Zatímco v sousedních zemích jako Jižní Korea a Japonsko byla hlášena úmrtí v důsledku veder, Čína dosud žádné oběti neoznámila. Situace však zůstává vážná a úřady pokračují v monitorování a implementaci opatření k ochraně obyvatel a infrastruktury.