Číňané nemají o nové byty zájem. Plán Pekingu na záchranu developerů nefunguje
Komunistické vedení asijské ekonomiky číslo jedna spustilo plán v hodnotě 1,6 bilionu korun, aby postavilo na nohy čínské stavebnictví a trh s nemovitostmi. Zatím ale naráží na skepsi a nezájem.
redaktor
Komunistické vedení Číny se snaží direktivně vyřešit realitní krizi, ve které se už řadu měsíců potácí tamní ekonomika. Plán je založen na tom, že čínská centrální banka poskytne celkově 500 miliard jüanů (1,6 bilionu korun) na podporu úvěrů pro státní firmy, které alespoň z části nakoupí byty a domy, které nikdo nechce.
Program byl spuštěn letos v květnu, ale zatím byl vyčerpán jen zlomek cílové částky – čínské banky dosud využily úvěry pro čínské firmy ve výši 24,7 miliard jüanů (78 miliard korun).
Centrální banka chtěla zvýhodněnými úvěry opět nastartovat prodej nemovitostí, snížit velké množství neprodaných bytů a domů a zastavit propad jejich cen, vysvětlil britský list Financial Times. To se ale stále centrálně plánované ekonomice nedaří.
Čínské samosprávy měly za podpory nových úvěrů z nechtěných bytů udělat sociální bydlení. „Implementace této politiky je jedním z úzkých míst celého programu,“ kulantně okomentoval plány čínské centrální banky ekonom americké banky Goldman Sachs Lisheng Wang v Hongkongu. Pomalé rozhodování místních úředníků a čínských bank podle nezávislých analytiků podkopává důvěru běžných čínských domácností, že bude realitní sektor v říši středu zase fungovat.
Poptávka po nových úvěrech v čínské měně je na nejnižší úrovni od roku 2005. Objem prodejů nových nemovitostí byl v červnu zhruba poloviční než před třemi lety. Počet zahájení výstavby nových bytů se od začátku roku 2021 propadl o dvě třetiny, i když se vedení největší asijské ekonomiky snaží celý sektor stavebnictví všemožně stimulovat, uvedl zakladatel poradenské skupiny Plenum Chen Long.
Počet nově postavených bytů a domů, které nikdo nechce, je obrovský. Odhad investiční banky Goldman Sachs počítá s tím, že se jedná o třicetinásobek průměrného měsíčního prodeje. Čínská vláda by musela utratit 7,7 bilionu jüanů (24 bilionu korun), aby zásobu bytů odkoupila za polovinu jejich tržní ceny.
„Dosud využívané finanční částky jsou příliš malé na to, aby významně ovlivnily poptávku po bydlení a zlepšily finanční situaci developerů,“ uvedli analytici Zichun Huangová a Julian Evans-Pritchard z londýnské výzkumné společnosti Capital Economics.
Rostou pochybnosti, zda Peking vůbec dokáže stimulovat poptávku na čínském trhu s nemovitostmi. Naopak se očekává, že poptávka po koupi nových bytů bude spíše v dalších měsících klesat.