Čeští sluneční králové staví v Chile svou největší solární elektrárnu
Jihoamerická země sází na zelené technologie, do roku 2050 chce být uhlíkově neutrální. Český Solek Holding proto v Jižní Americe podniká už deset let.
editor
Jihoamerické Chile má nečekané sluneční vládce. Na špici tažení za zelenou ekonomikou je totiž se svými solárními farmami česká energetická společnost Solek Holding. Ta si ve zhruba dvacetimilionové zemi vybudovala postavení lídra ve výrobě udržitelné energie. Nyní staví svůj vůbec největší sluneční park v zemi, elektrárna Leyda by měla mít plochu 150 fotbalových hřišť a pokrýt spotřebu 23 tisíc tamních domácností.
Chile míří mezi zelené země. Do roku 2050 chce být zcela uhlíkově neutrální, do obnovitelných zdrojů masivně investuje a česká firma Zdeňka Sobotky s tímto ambiciózním plánem výrazně pomáhá. Nejnovější fotovoltaický park má mít výkon 95,2 MW a ročně by měl vyrobit okolo 185 GWh zelené energie. To mimochodem znamená, že zamezí vyprodukování asi 71 tisíc tun oxidu uhličitého.
„Chile to s obnovitelnými zdroji energie myslí vážně, má v této oblasti velké ambice a díky tomu jsme tam schopni stavět velké projekty. Leyda je naše doposud největší investice. Věřím, že v elektrárnách takového rozsahu budeme pokračovat i nadále,“ říká šéf české společnosti Sobotka.
Jeho firma působí v Chile už deset let. Elektrárnu Leyda staví v regionu San Antonio, který leží asi 90 kilometrů od hlavního města Santiago de Chile. „Získali jsme zkušenosti a důvěru finančních investorů, což nám umožní pokračovat v dalších velkých investicích do obnovitelných zdrojů nejen v Chile, ale i v dalších zemích, například v Kolumbii, Španělsku, Francii, Řecku, Rumunsku a také v České republice,“ pokračuje Sobotka.
Solek v Chile spravuje téměř 40 fotovoltaických elektráren o celkové kapacitě přes 250 MW. Nový solární park Leyda má být uveden do provozu v posledním kvartálu tohoto roku. Firma sází také na vývoj plovoucích fotovoltaických elektráren, agrovoltaiku a bateriová úložiště.
Solek Holding
Expanzi firmy v pondělí podpořil i ministr průmyslu Jozef Síkela, který je na cestě po Jižní Americe. „S rychlým růstem obnovitelných zdrojů rostou nároky na energetickou síť, což je jednou z výzev provázejících modernizaci energetiky. Chile tyto výzvy již řeší a může být pro nás v tomto směru inspirací. Je rozhodně příjemné vidět, že k modernizaci zdejší energetiky vysokou měrou přispívá česká firma,“ prohlásil Síkela.
Chile se řadí k zemím s velmi moderní, udržitelnou energetikou využívající ve vysoké míře obnovitelné zdroje energie. Podnikatelská delegace českého ministra průmyslu přijela mimo jiné podpořit aktivity českých firem jako Solek, které se chtějí zapojit do dekarbonizačních plánů země.