Zatímco centrální banka měla ke konci roku ve svých trezorech 340 tisíc troyských uncí tohoto cenného kovu, což je zhruba 10,6 tuny, domácnosti podle oficiálních zdrojů získaly od roku 2009 více než 19,3 tuny investičního zlata. Ukázala to analýza společnosti Zlato, která je předním tuzemským prodejcem investičního zlata.
Není to ovšem žádné české specifikum. „U bohatších zemí je takový nepoměr naprosto běžný,“ konstatoval David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato. Například německé domácnosti podle údajů z roku 2021 vlastní přes devět tisíc tun zlata a Bundesbank „jenom“ 3362 tun. V Itálii je zase v soukromém vlastnictví 6418 tun zlata, přičemž tamní centrální banka má v sejfech „pouze“ 2436 tun.
Dovezených 73 tun
Český statistický úřad sleduje množství zlata dovezeného do Česka od roku 2009. Od té doby do konce loňského listopadu činil celkový import tohoto vzácného kovu zhruba 73 tun. Zlato se do Česka dováží v různých formách – od zlatého prachu pro elektrotechnický průmysl až po polotovary například pro klenotníky. Celní správa mimo to ještě eviduje takzvané zlato netepané ve formě hrudek, zrn, ingotů, litých cihel nebo pelet.
„Nákupy zlata Českou národní bankou se do těchto statistik ovšem nezahrnují,“ upozornil David Marášek. Dodal, že centrální banka loni v prosinci bez jakékoli publicity přikoupila dalších třináct tisíc troyských uncí zlata, tedy více než 404 kilogramů. „Centrální banka v roce 2021 přikoupila zlato do svých devizových rezerv celkem čtyřikrát v celkové výši čtyřicet tisíc troyských uncí, tedy 1,25 tuny zlata,“ dodal analytik.
Celkové loňské čisté nákupy nejvzácnějšího kovu tuzemskou centrální bankou však po odpočtu zlata použitého na výrobu zlatých mincí představují 25 tisíc uncí, což je přibližně 777,5 kilogramu. „To je množství, které měla národní banka ve svých sejfech naposledy v lednu 2015,“ uvedl David Marášek. Připomněl, že ČNB obnovila nákupy zlata už v roce 2020, kdy ho pořídila zhruba 1835 kilogramů.
Zlatý index
Banka tyto informace tradičně nekomentuje, respektive údaje o zlatých rezervách sděluje pouze v ročních zprávách o hospodaření nebo v dokumentech o devizových rezervách. Mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová pouze potvrdila, že k 31. prosinci 2021 představoval držený objem zlata přibližně 34 tisíc troyských uncí, tedy asi 10,6 tuny.
„Náš zlatý index, který vyjadřuje poměr v držení sedmdesáti tun zlata centrální bankou v době vzniku České republiky k aktuálnímu stavu v devizových rezervách České národní banky, tak poprvé překonal hranici patnácti procent,“ řekl David Marášek ze společnosti Zlato.
Podle něj je trend navyšování zlatých rezerv v sejfech centrální banky za poslední roky zřejmý: „Rok 2019 zlato v ČNB zakončilo na stavu 257 tisíc troyských uncí, o rok později už to bylo 305 tisíc a loni 340 tisíc,“ dodal analytik.