„Poslední dva roky byly opravdu složitým obdobím. Možná tím nejtěžším za celou dobu naší působnosti,“ tvrdí šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský. Ten společně s dalšími developery – podnikovým ředitelem Trigemy Marcelem Souralem a generálním ředitelem Skansky Petrem Michálkem – představil novinářům analýzu realitního trhu za uplynulý kvartál a současně okomentoval aktuální situaci na trhu s novými byty v Praze.
A všichni tři si výsledná čísla celkem pochvalují. Však se také v hlavním městě prodalo za prvních šest měsíců letošního roku 3500 nových bytů, meziročně více než dvojnásobek. Jde tak prý o třetí nejlepší prodejní nejlepší výsledek za posledních více než 10 let. „Poptávka po nových bytech roste už šest kvartálů za sebou. Současně ale dochází k růstu cen, například nájemné zdražilo v Praze meziročně o více než 10 procent,“ připomíná Kunovský.
V průběhu druhého čtvrtletí zrychlil i růst cen nových bytů v Praze. Nabídkové ceny překonaly hranici 155 tisíc korun za metr čtvereční a dosáhly tak na nové dosavadní maximum. K růstu poptávky nicméně přispělo několik faktorů, především postupný pokles úrokových sazeb a uvolnění podmínek pro získání hypotéky, celkové zlepšení ekonomické situace i pokračující růst nájemného. Prodejci už nicméně omezují různé marketingové pobídky a bonusy, které prodejům též přispívaly.
Díky zmíněným faktorům se na trh ve velkém vrací dva roky odkládaná poptávka, podle developerů se dá proto očekávat, že zájem o nové bydlení bude dále zesilovat i v souvislosti s pokračujícím snižováním úrokových sazeb. „Zájem o nové byty je nyní obrovský. Díky klesajícím sazbám se oživuje hypoteční trh, který s tím bytovým tvoří spojené nádoby. Očekáváme, že tento trend bude dál pokračovat,“ doplnil šéf Central Groupu s tím, že by se letos mohlo v Praze prodat zhruba sedm tisíc nových bytů. Včetně těch investičních, na čemž nevidí nic špatného.
Vzhledem k prudce rostoucí poptávce a dlouhodobě nedostatečné nabídce se dá ovšem očekávat, že růst cen bytů bude pokračovat i nadále. Ostatně se zhruba pětiprocentním růstem cen počítá pro letošek v aktuální Zprávě o finanční stabilitě i Česká národní banka. „Vývoj cen nových bytů v Praze nadále provází stabilita nad úrovní 150 tisíc korun za metr čtvereční. Marketingové aktivity a zaváděcí ceny se mohly promítnout do mírného snížení cen, celkově je ale trh stabilní,“ míní Soural. Největší zájem je stále o menší bytové jednotky 1+kk a 2+kk, což podle developerů souvisí i s tím, že dnešní rodiny už nejsou tak početné, jako tomu bylo v minulosti.
Koncem června bylo v Praze v nabídce 5700 nových bytů. A přestože bylo v druhém letošním čtvrtletí do prodeje zařazeno nejvíce bytů za poslední čtyři roky, silná poptávka vedla podle developerů jen k mírnému navýšení celkového počtu nových volných bytových jednotek na trhu. Nabídka tak vzrostla jen o 300 kusů, tedy meziročně o 3,6 procenta. Kolísá tak stále na přibližně poloviční úrovni, než která by dostatečně uspokojovala dlouhodobé potřeby hlavního města. Už dříve developeři uvedli, že Praze chybí přibližně 85 tisíc bytů – a tento deficit se neustále prohlubuje.
Ostatně Praha je podle nejnovějších dat poradensko-technologické společnosti Deloitte druhým nejméně dostupným městem v Evropě, a to hned po nizozemském Amsterodamu. Hlavní město je na tom bídně i v rychlosti povolování nových staveb, což brání jeho stabilnímu rozvoji. Velkým otazníkem tak zůstává nový stavební zákon, který podle Kunovského ještě trpí porodními bolestmi, a jeho dopady na budoucí rychlost povolování.
„Během období odložené poptávky dokončili investoři přípravu projektů, které na trh uvedli až nyní, kdy se zájem o nové byty naplno rozproudil. Dle dostupných statistik se nové projekty dařilo úřadům také více povolovat. A je otázkou, zda se jedná o dlouhodobější trend, nebo pouze o vyšší aktivitu před spuštěním nového stavebního zákona,“ doplňuje Michálek. Podle něj bude Praha do roku 2050 dvoumilionovým městem, tempo další výstavby by se tak mělo znatelně zrychlit.